| Panduta31 a întrebat:

in luna februarie am avut ultima menstruatie,iar ultimul contact sexual l-am avut tot in februarie inainte de menstruatie. pana in prezent nu mi-a venit. am facut un test de sarcina care a iesit negativ, am fost si la ginecolog si am facut o ecografie transvaginal si mi s-a spus ca am niste mici chisturi pe ovare exact pe locul unde are loc ovulatia. insa eu inca sunt ingrijorata de o posibila sarcina. urmeaza sa mai fac inca un test maine. ma puteti ajuta cu sfaturi?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu atentie urmatorul raspuns probabil ca vei reusi sa intelegi ce se petrece si produce de fapt in aparatul tau de reproducator. Fiindca ecografierea a scos in evidenta ca ovarele tale sunt afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC, SOPC) rezulta ca ovarele tale nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp précis, bine stabilit si din acest motiv ciclul tau menstrual adevenit NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale care sa fie REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile si imposibil de a fi determinate in mod exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar strict medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor care vor fi obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji de sarcina testul si ecografia au confirmat ca nu esti.

| gabriielaaa a răspuns:

Din vina chistului nu iti va veni corect menstruatie iar o sarcina se afla in ulter rareori in afara lui si ecografia arata exact lucru ista iar la un fat de la sapte zile ii bate inima deci nu avea cum sa greseasca medicu. multa sanatate