| Bombonikmic a întrebat:

Bună, în luna Octombrie pe 7 Mai exact, iubitul meu și-a dat drumul in mine fiind sigur ca nu pot rămâne însărcinată ca era ultima zi de menstruație, suntem in 23 Noiembrie și mie nu mi-a venit menstruația, am dereglări ce e drept sunt luni când nu îmi vine dar de 3 luni încoace mi-a venit regulat, am făcut 4 teste pana acum toate au fost negative, după o răceala jos am fost la ginecolog, mi-a spus ca e posibil sa fiu însărcinată, dar nu e sigura, mi-a dat Duphaston pe 5 zile, au trecut 2 săptămâni jumătate, nu știu cu exactitate dar trebuia sa îmi vina menstruația dar încă nu mi-a venit, simptome de sarcina cred ca am, mănânc toată ziua, sunt sensibilă la mirosuri și de 2 zile m-a dor sânii ușor, nu deranjant. un sfat va rog, mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Consider cam trasa de par explicatia data privind consultatia facuta de acel medic ginecolog care nu a reusit sa-ti ofere un raspuns clar sigur si corect. In cazul in care in urma sexului intretinut in data de 07.10 s-ar fi format o sarcina (extrem de putin probabila/practic imposibila), acea sarcina s-ar fi putut depista absolut sigur incepand cel mai tarziu cu data de 01.11 indiferent ce metoda de testare s-ar fi folosit. Fiindca ciclul tau menstrual este foarte dereglat stare carese datoreaza cel mai probabil unor afectiuni medicale si de vina sa fie ori amenoreea secundara sau un posibil sindrom SOPC, adica ovarele tale sa fie de fapt afectate de chisturi, te-as sfatui sa te duci neaparat la un alt medic ginecolog pentru o consultatie amanuntita. Dar mai inainte ar fi indicata vizita medicala la o clinica sau o sectie de endocrinologie pentru a fi efectuate analizele prin care sa se depisteze care dintre glandele endocrine sunt de fapt vinovate de proasta functionare a activitatii hormonale. Probabil ca doar in urma ecografierii atente atat a uterului cat si a ovarelor s-ar putea stabilirea adevarata lor stare si numai pe urma sa se incerce un tratament hormonal adecvat. Pentru a obtine linistea sufleteasca necesara ar fi bine sa mergi la un laborator medical pentru a si se face un test beta-hCG si ulterior sa te prezinti la endocrinologie. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti fi gravida.

| sofisis a răspuns:

Dar....nu ti-a facut o ecografie? Cum te-a consultat?
Adica, e posibila o sarcina dar nu te controleaza ca sa iti confirme? Ce mama naibii de doctor e?
Si dupa ce ca zice "e posibil sa fii gravida"...iti mai da si hormoni. Bun asa. Misto rau. Parerea mea e sa mergi la un doctor care sa iti faca o ecografie abdominala. Asa poate identifica exact de ce nu iti vine menstra

| Bombonikmic explică (pentru sofisis):

Am fost, am făcut analize de 4 milioane. apoi am mers la alt medic ca nu mi-a spus nimic, a spus ca totul e bine și nu înțelege de ce nu îmi vine, și m-am dus la alt medic și mi-a spus ca analizele nu au fost făcute bine... și de 7 ani de cand mi-a venit menstruația prima data umblu pe la medici sa o regrez și nu da nimeni de cap... nimeni nu îmi da nici un ranspuns și in lunile când nu am. sunt nervoasa, iritată, transpir. numai înțeleg nimic.

| HazelEyes77 a răspuns:

Fa ti analize de sange vei sti sigur daca esti insarcinata sau nu. Se fac la 10 -11 zile de la conceptie pentru rezultate concludente. Testul de sarcina se face de regula la 14 zile de la conceptie ca sa aiba acuratete. E prea devreme sa ai simptome de sarcina. Faptul ca te dor sanii poate fi semn ca menstruatia urmeaza sa vina. Poate iti imaginezi tu ca esti insarcinata si corpul reactioneaza in consecinta la autosugestie.