| Anonima72747273 a întrebat:

Buna
In luna sept(18)mi-a venit cilcu pentru prima data
Iar luna asta nu mi-a venit deloc
Si e 20
Sunt speriata ce poate sa fie?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Stai linistita si nu te impacienta inutil, fiindca aproape in toate cazurile cea de a 2-a menstruatie intarzie sa se produca dupa trecerea unei luni de zile. In cazul multor fete este posibil ca urmatoarea menstruatie sa se produca doar dupa trecerea unei perioade de cateva luni, dar nu este deloc exclusa nici situatia ca urmatoarea menstruatie sa se produca dupa trecerea si a unui an de zile sau in cazuri foarte rare chiar mai mult de 1 an si jumatate. Este o situatie cat se poate de normala deci incearca sa devii linistita si sa ai mereu pregatite si la indemana 2-3 absorbante atat in casa cat si in geanta de scoala. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nimic neobisnuit si nu ai de ce sa fii speriata. Primele menstruatii sunt mai ciudate, a doua putand intarzia mult (chiar un an) fara ca asta sa aiba vreo semnificatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru primul an cand apare menstra zilele pot fii cu totul diferite, pana se regleaza, uneori dureaza 1 an de zile sa se regleze, asta in situatia in care ai un ciclu regulat, ca poti sa-l ai neregulat si sa-ti vina la 2-3 luni.
Multa rabdare iti trebuie si nimic altceva. Este total normal cu tine.

| Necunoscut112 a răspuns:

De ce să îţi fie frică? Doar nu faci sex de la 12 ani cât probabil ai...

| Ltyiiol a răspuns:

Sweetie, nu ai ciclu regulat, de exemplu mie când mi-a venit prima data a fost în 29 și a doua lună mi-a venit în 15, nu ai de ce să te îngrijorezi, nu ți-a vorbit nimeni despre menstruație?

| Anonima72747273 explică (pentru Ltyiiol):

Nu

| Ltyiiol a răspuns (pentru Anonima72747273):

Îmi pare rău pentru asta! sper că te-am ajutat.

| Anonim1124 a răspuns:

Intarzie pentru ca esti la inceput. Stai linistita ca iti vine

| Campean_Larisa_2000 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta e mai sigur dar, din ce stiu e normal sa nu fie regulat la inceput dupa cateva luni 2_3 nu mai ai nimic