| ykwty a întrebat:

În prima zi după ce mi-a trecut menstruația, am fost la prietenul meu. Am întreținut relații sexuale, protejat.
Ideea este alta, nu știu dacă a ejaculat, nu mi-a zis și nu am văzut, datorita poziției în care stăteam inițial, dar când eram deasupra am văzut la baza penisului lichid alb, destul de mult. (și pe piciorul lui și puțin în pat).
Există șansa să se fi scurs din prezervativ? Sau erau doar secrețiile vaginale? Și întrebarea mai importantă, există șansa de a rămâne însărcinată în acest fel? După cât timp de la contact pot face un test?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Secretia amintita care s-a scurs din vaginul tau mult prea excitat reprezinta de fapt un amestec se 2 -3 secretii vaginale care sunt produse in cazul in care placerea si satisfactia actului sexual este foarte mare.
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA O SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
1.) Daca in mod cert si sigur sperma NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine IMPOSIBILA indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
2.) Daca actul sexual are loc in perioada zilelor de menstruatie, sau in una din zilele imediat urmatoare, in astfel de cazuri poate sa apara/sa existe posibilitatea sa se formeze sarcina, insa numai daca sexul se termina cu ejcularea spermei in vagin. Acest lucru devine posibil chiar daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare de dupa terminarea sangerarii menstruale scurte de 2-3 zile, dar cu mentionarea expresa ca aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte neregulat, dereglat, sau este un ciclu menstrual de tip REGULAT insa foarte scurt.
Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex care are loc in a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla NUMAI in cazul unui ciclu care are mereu o LUNGIME de 21, 22, sau 23 de zile.
S-a determinat atat stiintific cat si medical faptul ca OVULUL este eliberat din OVAR intotdeauna cu exact 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA se produce :
-- in a 7-a zi a ciclului menstrual cu lungimea de 21 de zile,
-- in a 8-a zi a ciclului menstrual cu lungimea de 22 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului menstrual cu lungimea de 23 de zile.
Si ca atare rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar si din a 3-a sau a 4-a zi a ciclului si cunoscand faptul ca spermatozoizii dupa ce trec din vagin in uter in acest moment al ciclului, fiindca pot sa supravietuiasca in interiorul uterului uneori chiar si maxim 5 zile, apare si posibilitatea ca un astfel de spermatozoid sa fecundeze ovulul care va apare in a 7-a, 8-a sau a 9-a zi a ciclului menstrual.
Pentru a fi obtinut un rezultat care sa fie garantat corect in proportie de peste 98-99%, testul de sarcina se efectueaza dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data la care a avut loc actul sexual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti fi gravida. Actul a avut loc imediat dupa terminarea ciclului menstrual.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine, nu este posibil sa fi ramas gravida.

| Sofer a răspuns:

Secreți vaginale asemănătoare ca sperma băiatului. Nu te speria ca însărcinată nu e cazul.

| Daz01 a răspuns:

Cel mai probabil erau secreții vaginale și lubrifiant de pe prezervativ. Nu ai de ce să-ți faci griji

| EuNuImiIubescViata a răspuns:

Mie tot imi plac scroafele