| anonim_4396 a întrebat:

In speranta in care cineva m-ar putea ajuta adresez urmatoarea intrebare :
In urma unor conjuncturi am fost nevoita sa incep tratament cu anticonceptionale Karissa. Ultima menstruație inainte de karissa a fost din 17.04 si am inceput sa iau karissa abia in 11.05. Total aiurea, bineînțeles ca a apărut și spottingul mai ales ca este perioada in care trebuia sa am menstruatie. Sunt total descumpanita, ce ar trebui sa fac? Sa ma opresc din a lua anticonceptionale si sa aștept prima zi de ciclu si sa incep apoi din prima zi? Sau sa continui si sa sper ca va veni menstra in pauza de 7 zile? Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iei anticonceptionale dupa ureche, faci mai mult rau decat bine.
De ce nu mergi la medic sa-ti prescrie anticonceptionalele care ti se potrivesc tie, in urma unor analize medicale hormonale?
Medicul iti va explica si cand trebuie sa iei pastilele alea si ce riscuri sunt.
Sfatul meu este sa mergi la medic!

| corbulalbrosu a răspuns:

Exact. Este indicat sa incetezi sa mai folosesti pastilele AC pana in momentul in care va incepe o noua menstruatie. De regula, in mod normal, prima zi de menstruatie care reprezinta de fapt prima zi a ciclului menstrual, se considera ca este momentul optim in care se incepe administrarea pastilelor AC. De altfel d.p.d.v. medical, este recomandat ca administrarea primei pastile AC sa se faca in primele 5 zile ale noului ciclu menstrual. In cazul in care in primele 5 zile nu s-a putut incepe administrarea lor in acel caz este indicat sa se renunte si amane folosirea lor pana la data de pornire a urmatoarei menstruatii. Multa sanatate!

| Ema12458 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stiam si eu ca asa este indicat. Intrebarea mea era un pic mai mult spre " exista sanse sa mor daca nu ma opresc acum?". Urmeaza sa ma casatoresc luna viitoare si imi dau programul peste cap daca opresc acum anticonceptionalele. Ce parere despre varianta in care continui folia pana la terminarea celor 21 de pastile, aștept 7 zile(asta ar fi undeva va prin 3.06) si apoi incep o alta pastila. Crezi ca voi avea menstruatie in pauza?

| Hammurabi a răspuns:

Cel mai tare mi-a plăcut
"în urma unor conjuncturi am fost nevoită să încep tratament cu anticoncepționale"
Dacă oprești anticoncepționalele și vei aștepta prima zi de ciclu, va trebui să oprești și "conjuncturile".

| Ema12458 a răspuns (pentru Hammurabi):

Lucru pe care sincer nu as vrea sa il fac si am sa spun si de ce. Ma casatoresc in 15 iunie si urmeaza apoi luna de miere. Imi da tot programul peste cap daca opresc acum AC. Am tot citit, s-ar putea sa fie vorba de spotting, si speeeer, ca in pauza de 7 zile sa apara si ciclul normal.