| ana29583 a întrebat:

Bună, în timpul unui act sexual s-a rupt prezervativul, în 24 de ore am luat pastila de a doua zi, astazi trebuia sa-mi vina menstruatia insa nu a venit, mentionez ca am mai luat-o de doua ori inainte la diferenta de jumate de an, ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Te-a dereglat pastila aia e si normal sa nu-ti vina menstruatia. Daca trebuia sa-ti vina azi menstruatia ai luat inutil pastila aia

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum ce poate fii?
Nici dupa ce ai luat-o de atatea ori, nu ai obsevat ca are enromd e multe efecte secundare care iti afceteaza sanatatea si cclul?
Pentru urmatoarele 6-12 luni, ciclul nu mai vine decat aleator.
In orice caz, pastila de a doua zi este recomandata 1 singuar data in viata, din cauza tulburarilor hormonale masive, pe care le provoaca in corpul femeii: chisturi ovariene, fibroame, dereglari hormonale majore si chiar cancere (de sani sau ovariene).

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai impresia ca hormonii sintetici proveniti din acele pastile nenorocite au o actiune benefica asupra organismul tau, afla ca te inseli amarnic. In mod sigur/cert, intreaga activitate a tuturor glandelor endocrine existente in organismul tau a fost si este in continuare cel mai probabil foarte grav/sever afectata si la fel si activitatea hormonala. Bineinteles ca folosirea IRESPONSABILA a pastilelor in modul descris, provoaca dereglari hormonale care se perpetueaza si afecteaza desfasurarea ciclului menstrual. Nu ar trebui sa devii mirata in cazul in care menstruatia va intarzia foarte mult si se va desfasura atipic si anormal. Sanatate!

| ana29583 explică (pentru corbulalbrosu):

Întrebarea a fost alta, nu cât de afectat este organismul meu, asta clar lucrul mă privește doar pe mine, aveți un răspuns concret la întrebare, poftim, atâta timp cât am luat-o incă și înca odata, inseamna ca sunt mai mult ca sigura că organismul meu o va primi. O seara bună

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ana29583):

Raspunsul meu este cat se poate de exact precis, obiectiv si la subiect.
,, Bineinteles ca folosirea IRESPONSABILA a pastilelor in modul descris, provoaca DEREGLARI HORMONALE SEVERE care se PERPETUEAZA si AFECTEAZA desfasurarea ciclului menstrual. Nu ar trebui sa devii mirata in cazul in care MENSTRUATIA VA INTARZIA probabil foarte mult si se va desfasura ATIPIC si ANORMAL. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba de o dereglare hormonală.
Oricum acea pastilă îți va afecta ciclul menstrual iar un test de sarcină vei putea face la 21 de zile de la contactul sexual pentru a avea un rezultat cât mai corect.

| Teo29 a răspuns:

Pe viitor protejeaza-te prin folosirea prezervativului de catre prieten/partener sexual. Pastilele astea luate atat de des te vor ``bucura `` poate cu un cancer in timp de la atata dereglare hormonala din organismul tau.

| Stropdeploaie a răspuns:

Luati pastilele astea mai rau ca niste dropsuri!laughing)

| ana29583 explică (pentru Stropdeploaie):

Mai bine folosea și maică’ta pastila asta și poate nu avea să comită așa o greșeala ca tine