| Bogdan26E a întrebat:

Bună, în ultimul timp simt că toată lumea mă ignoră atât la locul de muncă cât și în familie. Sotia a ales să plece de lângă mine după o banala ceartă. Simt ca viata nu prea mai are rost și nu găsesc sens existentei mele. Încă de mic am fost respins și nu prea am avut noroc la fete pe motiv ca nu arat suficient de bine din punct de vedere fizic. Am impresia acum că și soția s-a căsătorit cu mine din interes inclusiv ea când a găsit oportunitate și-a bătut joc de mine. Ce sa fac în aceasta situație?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GoldenZenith a răspuns:

Persoanele de la locul de munca nu sunt atat de importante, pana la urma te duci sa muncesti, nu sa fii pe placul colegilor.
Viata are un sens si un scop pentru fiecare dintre noi, altfel nu am mai exista. Nu stiu daca ai vazut-o pe cea mai urata femeie din lume. Desi are un aspect nu foarte dragut, fiind chiar uratica, ea a facut din chestia asta ceva pozitiv. A scris carti, a devenit speaker motivational si multe altele. Felul in care arati are importanta, intr-adevar, dar nu trebuie sa iti dicteze chestia asta viata. Mai mult conteaza sa evoluezi pe interior, sa faci lucruri care sa te faca sa te simti fericit si implinit. Tu acorzi prea multa atentie felului in care arati, si iti creezi singur o bula din care nu poti iesi. Trebuie sa incepi sa vezi viata din alta perspectiva si sa realizezi ca lucrurile pe care le ai sau ceea ce ti s-a oferit nu sunt intamplatoare. Cat despre sotia ta, inseamna ca nu si-a luat rolul de nevasta in serios. Te-a luat din interes? Divortati. Inlatura tot ceea ce este toxic din viata ta si ia-o de la capat. Impune-ti sa ai incredere in tine si, mai important, sa accepti cum arati si cine esti. Daca tu nu te iubesti asa cum esti, nici altii nu o vor face.

2 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Colegii de la munca sunt mai putin importanti. Importanta este familia. Incearca sa te impaci cu sotia, pentru o cearta banala nu merita sa stati certati. Sau te-a lasat de tot? Vad ca ai multe ganduri negative care te macina. Te-ai gandit vreodata ca lumea se indeparteaza de tine din cauza felului cum gandesti?

| Bogdan26E explică:

Am primit tot felul de amenințări de la soție pe care nu le-am putut sa le tolerez nicicum. Lumea se îndepărtează de mine pentru că nu am un aspect plăcut când zic aceasta afirmație este întemeiată pe dovezi.