| Biancasata a întrebat:

Buna, în urma cu 2 saptamani am avut acte sexuale protejate. Acum menstruația trebuia sa imi vina dupa 11, 12 asa imi zice calendarul. Dar mi-a întârziat 4 zile de pe 12. Alaltaieri am avut puțin scurgere maro, ce poate sa însemne? Sunt disperată

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai facut urmatoarea afirmatie : ""acum 5 ore | Biancasata explică (pentru Ioneasca1001):
Nu am ciclu regulat am facut acum 2 saptamani protejat dar nu inteleg de ce imi întârzie mi e tare frică ..ieri am avut puține scurgere maronie...nu stiu cât sa mai astept si ce sa fac.""
Datorita faptului ca in cazul tau ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT, esti in situatia in care NU are absolut niciun rost sa folosesti aplicatia ""calendar menstrual "" fiindca datele pe care le ofera acea aplicatie in cazul tau sunt practic cam intotdeauna GRESITE, ERONATE si INCORECTE intr-o proportie care poate varia intre 0% si 100%. Din acest motiv este posibil ca afirmatia ta : '' Acum menstruația trebuia sa imi vina dupa 11 - 12 asa imi zice calendarul. Dar mi-a întârziat 4 zile'' poate fi in orice proportie cuprinsa intre 0% si 100% GRESITA sau INCORECTA. In cazul ciclului menstrual de tip NEREGULAT atat teoretic cat si practic este IMPOSIBIL sa se poata anticipa, prognoza sau de a calcula care va fi lungimea ciclului menstrual si in ce moment se va termina ciclul si cand va porni urmatoarea menstruatie. Deci este cu totul INUTIL sa mai folosesti acea aplicatie de pe telefon fiindca iti ofera informatii false si gresite, Se poate doar aprecia si presupune ca sangerarea va porni in zilele urmatoare avand in vedere ca s-a produs acea scurgere maronie. Sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inseamna nimic!
Ai spus ca ai ciclul de TIP NEREGULAT, asadar NU se poate vorbi de intarziere la femeile care au ciclul neregulat, pentru ca nu se poate regula!

| Biancasata explică (pentru Violleta2022):

Si durerea moderata de sânii, înseamnă apropierea mnstrei? Ce ar trebui să fac pentru grabire?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Biancasata):

Nu poti sa faci nimic pentru grabirea menstruatie, ca nu vine cand vrem noi, vine cand vrea ea, mai ales in cazul tau, cand ai ciclul de tip neregulat.
In ce privesc durerile de sani, sunt de la modificarile hormonale care se intampla in corpul tau.

| Biancasata explică (pentru Violleta2022):

Dar oare se poate fi vb de o sarcina? Mi e teamă...să nu bine nu am stări, am decât niste dureri foarte nici de burta uneori

| Violleta2022 a răspuns (pentru Biancasata):

Daca ai avut sex fara protectie, da, este posibil sa fie si sarcina.
In orice caz, durerile de burta nu sunt de la sarcina, ca nu pot apare atat de devreme.

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| Biancasata explică (pentru Violleta2022):

Am făcut mereu protejat timp de 3 ani de la început. De asta am zis de intarziere dar în fine ...mai aștept ce să fac

| Violleta2022 a răspuns (pentru Biancasata):

Ti-am mai explicat, ca la tine NU exista intarziere, odata ce ai ciclul de tip neregulat!

Asa va fi toata viata, vine cand vrea el, uneori la 1 luna, alteori poate veni la 2 luni sau chiar mai mult. Aasa sunt ciclurile de tip neregulat!