| Anamaria7719 a întrebat:

Buna, in urma cu 2 săptămâni eu cu iubitul meu "ne-am jucat" un pic. Nu a avut deloc loc penetrarea doar heavy petting-ul. Problema e, ca totuși am o temere sa nu rămân însărcinată pentru ca el a ejaculat pe mine (in zona pieptului). După nu a mai continuat nimic, am mers la baie și ne-am spălat. Ovulația îmi trecuse înainte cu o săptămâna ca noi sa facem asta iar menstruația mi-a venit normal, fără întârziere dar totuși am aceasta dilema dacă ar fi posibile aceste cazuri "minore" de a rămâne însărcinată. Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Reputatul medic ginecolog Dr. Jaques Donnez a surprins pentru prima data intr-o serie de fotografii extraordinar de explicite cum are loc ovulatia la o femeie si a facut si afirmatia conform careia "eliberarea ovocitului din ovar este un eveniment crucial pentru reproducerea umana.''
'' De asemenea medicul ginecolog Dr. Jaques Donnez afirma si explica faptul ca dupa eliberarea unui ovul matur, in aproximativ 24 de ore acesta nu va mai fi viabil, daca nu are loc fecundarea sa. Ziua ovulatiei este o singura zi in luna (a fiecarui ciclul menstrual) in care femeia poate sa ramana insarcinata. Cu toate acestea, in cazul in care sperma era deja prezenta la nivelul colului uterin sau in uter inainte de ovulatie, sarcina va apare fara sa existe un nou aport de sperma. Sperma ramane de obicei viabila pentru aproximativ 72 de ore (3 zile) in corpul unei femei.""
https://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029
Sarcina poate sa ia nastere numai in cazul in care femeia este intr-o zi fertila a ciclului menstrual atunci cand intretine actul sexual si de asemenea numai daca sperma ajunge in mod cert si sigur in vagin.
In cazul tau actul sexual amintit a fost intretinut in perioada de infertilitate absoluta a ciclului menstrual, adica intr-un moment in care era 100% IMPOSIBIL sa se formeze sarcina chisr si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin si nu pe piept.
Daca menstruatie a pornit la data stabilita si s-a desfasurat in conditii identice/similare d.t.p.d.v. cu sangerarile menstruale anterioare ca numar de zile de menstruatie, ca flux zilnic de eliminare de sange menstrual, culoare, textura, aspect, miros, etc. etc, atunci o asemenea menstruatie reprezentat GARANTIA ferma, certa si sigura ca in ciclul menstrual anterior care s-a terminat odata cu inceperea sangerarii menstruale, ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv nici NU s-a format sarcina. Din acest motiv organismul porneste procesul de eliminare din uter a ENDOMETRULUI, acel tesut ''special'' in care s-ar fi implantat ovulul in cazul in care ar fi fost fecundat de spermatozoid.
In concluzie este cu totul imposibil ca in conditiile precizate sa apara o sarcina chiar si pur ipotetica. Multa sanatate!

| Anamaria7719 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc din suflet!????

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu ai cum sa ramai insarcinata in acest fel. Iti recomand canalul de Youtube sexul vs barza. Ai ce invata de acolo. happy

| Anamaria7719 explică (pentru Aasdfghj):

Mulțumesc! Frecventez acel canal de YouTube. E foarte util. Înainte de a-mi începe viața sexuală m-am documentat mult dar totuși, aproape tot timpul am o temere

| Aasdfghj a răspuns (pentru Anamaria7719):

Super! Ma bucur sa aud asta. Da, te inteleg dar poti stai linistita.

| Emilian65 a răspuns:

Nu mai fi stresata ca esti gravida. In conditiile prezentate de tine nu poti sa ramai gravida.