| OlteanuVivia67 a întrebat:

În urma cu câteva câteva zile am primit de la medicul ginecolog tratament cu cervugid ovule si tantum rosa pentru a trata o infecție.
Nu am avut dureri pana în momentul în care am început sa iau tratamentul. De când am început sa îl iau am o durere în zona ovarelor si simt o presiune constantă în zona pelviana.
Am vorbit cu medicul si mi-a spus ca nu am de ce sa îmi fac griji, însă am citit pe prospectul ovulelor si nu scria de reacții adverse de genul.
Sa fie oare din cauza la tratament?
Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Infectia provoaca inflamarea organelor care formeaza aparatul reproducator intern (uter, endometru, trompe uterine, ovare) si astfel apare senzatia de disconfort/durere. Starile neplacute se vor estompa si vor dispare treptat ca urmare a administrari in timp a tratamentului medicamentos indicat. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal ce ti se intampla, fiind o actiune a medicatiei.
Aeasta nu este o reactie adversa, doar un raspuns al corpului tau, care incearca sa omoare bacteria sau infectia din pelvis.
Atentie: sexul este interzis pana la vindecarea completa a infectiei!
Se pare ca este vorba de o boala cu transmitere sexuala, odata ce si anul trecut ai avut tratament cu ovule, dar nu te-ai vindecat sau poate te-ai reinfectat de la iubit, daca el nu a facut acelasi tratament.
Pe viitor, folositi prezervativul ca nu musca, doare si nu permite infectarea cu boli.

| ArianaVarcol a răspuns:

Consulta un alt medic, daca e de aceeasi parare nu ai de ce sa iti faci griji