| Dana10321 a întrebat:

În urma cu o luna am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu. Acesta a ejaculat afară. Dar ma simt balonata și am dureri de cap și de burta. Mi-a întârziat menstruația cu 6 zile. Eu bănuiesc ca am infecție urinara. Aceasta sa fie cauza întârzierii ciclului menstrual sau o posibila sarcina? Am făcut și un test de sarcina și a iesit negativ. El mă susține în toate și mi-a garantat ca nu am Cum sa fiu însărcinată dar eu totuși stau cu o oarecare frica. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari esti insarcinata!
Lipsa menstrei confirma sarcina!
Un test corect de sarcina se face dupa 7 zile de la intarzierea mensteri, testul facut anterior este irelevant, de aceea a iesit negativ.
Sex fara prezervativ inseamna posibil sarcini nedorite, posibil boli cu transmitere sexuala, iar barbatul nu poate garanta ca nu te-a lasat insarcinata, pentru ca poti ramane insarcinata si cu lichidul seminal eliminat de penis, imediat dupa introducerea lui in vagin.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea menstruatiei poate fi provocata de o dereglare hormonala sau de existenta unei sarcini. Nu exista alte motive. Rezultatul testului de sarcina efectuat este neconcludent fiindca nu poate fi considerat corect/valid fiindca a fost efectuat inainte de a se fi atins concentratia minim detectabila de hormon hCG in urina. Se poate face doar cu incepere din a 8-a zi de intarziere. O sarcina se poate forma si instala doar in cazul in care sperma ajunge in vagin in perioada fertila a ciclului menstrual. Sexul intretinut in afara zilelor aferente perioadei fertile chiar daca se termina cu ejaculare intravaginala NU poate s-a se concretizeze cu formarea unei sarcini. In concluzie DOAR tu esti cea care stie in ce moment al ciclului menstrual a fost intretinut respectivul sex neprotejat. De asemenea nu ai precizat daca ciclul tau menstrual este unul regulat sau neregulat, in concluzie se pot face doar presupuneri complet subiective, nefondate.Pentru un raspuns corect, cert sunt necesare date precise pe care din pacate tu nu le-ai prezentat. Sanatate!

| rxxysh90 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Amenoreea are si alte cauze, nu numai sarcina sau dereglarea menstruala. Nu stii despre ce vorbesti.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru rxxysh90):

Cine si/sau unde a amintit de amenoree? Esti absolut penibila, ori de-a dreptul imb...a. rolling on the floor Se pare ca ori nu stii s-a citesti ori nu intelegi despre ce este vorba in raspunsul dat.

| neutrino a răspuns:

Ai toate motivele s-a stai cu frica.

| Emilian65 a răspuns:

Daca folosea-ti prezervativ, acum nu mai aveai teama ca esti gravida.

Răspuns utilizator avertizat