| Tralala100 a întrebat:

in urma cu o luna am avut un contact sexual neprotejat, menstruatia mi-a venit la doua saptamani dupa aceea dar cu doua zile mai devreme si a fost putin ciudata ( a tinut mai mult decat de obicei si mai inchisa la culoare ). Dupa ciclul menstrual am simtit o presiune in zona buricului, simt inima in burta, senzatia de ceva in burta si stari de rau, am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Am abdomenul umflat, tare si imi este greata dimineata, dar cred ca am o infectie urinara si de aici aceste simptome ...se poate sa fie abdomenul umflat si de la aceasta infectie sau sunt gravida?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca s-a produs menstruatia amintita practic la data normala chiar daca s-a produs putin mai devreme dar care, prin modul de manifestare nu poate fi confundata sau sa reprezinte o asa numita menstruatie peste sarcina (o sangerare slaba) se poate considera fara teama de a gresi ca existenta unei sarcini in astfel de conditii este practic imposibila. Senzatiile si simptomele descrise nu pot fi asociate cu existenta unei sarcini fiindca in acest moment pur si simplu nu pot sa apara simptome de sarcina. O consultatie medicala efectuata de medicul de familie sau de catre un medic ginecolog in mod sigur ar fi utila, binevenita mai ales daca se confirma existenta unei infectii urinare. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta nu esti gravida. Simptomele de care vorbesti sunt de la infectia urinara de care vorbesti.