| alexootza a întrebat:

In vara asta vreau sa ma duc la o prietena in Italia, eu nu am 18 ani, iar parintii mei sunt in tara. Am inteles ca imi trebuie procura sau ceva in genul acesta. De unde se poate scoate? Imi poate da cineva cateva detalii? Multumesc. Funda:X

Răspuns Câştigător
| AlinaG a răspuns:

Nu este obligatoriu ca persoana la care o sa stai sa trimita ceva...trebuie sa scrii numele si adresa la care vei sta.Eu asa am facut.Compania de la care ai cumparat biletul iti poate da un insotitor de bord dar am impresia ca trebuie sa platesti. Eu nu am avut nevoia pentru. ca mai era o luna si implineam 18 ani happy

3 răspunsuri:
| alexootza explică:

Si ce act trebuie sa imi trimita persoana respectiva?

| ŦєтiţaŦăяăNuмє a răspuns:

Mergi la notar cu ambii parintzi si iti explica ei de`acolo mai detaliattongue

| nanaelu a răspuns:

Buna! Procura se face la notar, e un document prin care parintii tai isi dau acordul ca tu sa locuiesti la persoana la care mergi, trebuie un act trimis si din partea persoanei cu pricina, si nu uita, daca nu ai 18 ani. iti trebuie si un insotitor, altfel nu poti parasi Romania... sper ca ti-am fost de ajutor. pup!