| PBS a întrebat:

Incerc sa scriu aici, pe un site de femei, deoarece nu stiu unde sa mai cer un sfat, cred ca aici as putea gasi un ajutor. Iubesc o fata de care m-am indragostit lulea de vreo patru luni incoace. Nu stiu cum s-a intamplat, o cunosc de mai mult timp, de vreo 8 ani daca tin bine minte, dar abia in ultimul timp am avut ocazia de a petrece mai mult timp impreuna. Ceea ce ne-a facut oarecum apropiati a fost o posibilitate de a face concediul din 2010, chiar daca pana atunic nu prea am avut multe tangente.au fost putine, in care mie mi se parea ca ma place(erau unele gesturi delicate). Si pe mine m-a surprins ca a fost de acord imediat cu acest lucru, chiar si cu impartirea camerei. Chiar daca pana la urma acest lucru nu a avut loc, din cauza timpului pe care ea nu il are din cauza serviciului, am reusit sa iesim doar noi doi un week-end impreuna. Pot spune ca a fost super, ne-a placut la nebunie amandorura, si am reusit sa ne cunoastem si sa ne apropiem cat mai mult. Am iesit in oras de cateva ori, am mai mers undeva in ceva excursie impreuna cu cineva de la ea din familie, dar nu stiu daca ea ma iubeste, imi este foarte frica sa ii spun ca o iubesc si sa nu imi raspunda pozitiv. Sincer, eu cred ca sunt unele semne care cred ca ar fi incurajatoare: mi-a povestit mai multe probleme destul de personale cu care se confunta, unele probleme din familie, unele chestii din trecut, si-a descarcat oarecum sufletul in fata mea. stiu sigur ca nu are o alta relatie deoarece mi-a dat de inteles acest lucru, chiar daca eu nu am intrebat-o. La fel de adevarat este ca mi-a spus ca este multumita de situatia in care se afla acum, dar asta dupa unele prostii pe care le-am facut. Sunt o fire foarte geloasa si, atunci cand nu este, incep sa o bombardez cu tot felul de mesaje, cu apeluri incercand sa dau de ea. Chiar daca se supara pe moment(si sincer o inteleg) imi raspunde si ma linisteste, apoi ii trimit flori si mici atentii. De fapt ea este singura care ma poate linisti si singura care reuseste sa umle golul din mine. Eu vreau sa fiu cu ea nu sa ma culc cu ea, am avut ocazia sa incerc asta, dar o respect prea mult.Sunt sigur ca ea stie ca o iubesc, si uneori face in asa fel incat pare ca ar vrea sa auda ce vreau sa ii spun, dar ii este teama sa inceapa o relatie, din cauza faptului ca vede cum se destrama altele la cei din jurul ei. As vrea sa ii pot spune ca cu mine acest lucru nu se intampla niciodata, eu nu as insela-o sau parasi niciodata, sa o ocrotesc, sa ii spun ca voi fi alaturi de ea in orice situatie, ca o voi sprijini in orice face, etc. dar imi este teama sa nu o sperii.deja i-am promis ca o sa imi schimb unele obiceiuri care ei nu ii plac(si sincer, nici eu nu sunt prea incantat de ele). Ea este o fire mai visatoare cu un suflet curat... Am observat ca incearca sa ma ajute si ma incurajeaza in acest sens. Am avut mai multe relatii in trecut cu fete care fizic erau mult mai atragatoare decat ea, dar pentru ele nu am simtit niciodata ceea ce simt pentru ea. este plecata des, si oarecum ma panichez ca s-ar i putea intampla ceva, si de fiecare data imi spune sa stau linistit sa nu imi fac griji la ce s-ar putea intampla, sa nu imi imaginez tot felul de povesti in legatura cue ea.tot ceea ce vreau este sa o am, daca as putea de alege intre a o avea si a ma culca cu ea, as alege clar sa o am pentru totdeauna. ah da, este cu 5 ani mai in varsta decat mine si are cu totul alte pasiuni decat ale mele, pe care pot sa le accept si si chiar sa le imbratisez, dar nu stiu cum sa fac sa ii spun ca o iubesc sa ii spun? Sa nu ii spun? Sa ii dau de inteles asta(ea chiar stie, sunt sigur de asta, a obeservat-o) voi cum ati proceda daca ati fi in locul meu? credeti ca merita sa ma implic si sa ii spun toate acestea? uneori simt ca vrea sa auda chestiile astea, dar nu suntsigur.

Răspuns Câştigător
| ladybird a răspuns:

Ar trebui sa ii spui pur si simplu. Nu pierzi nimic daca incerci, in plus nu poti sta asa la nesfarsit sau sa renunti dintr-o data pentru ca iti este teama iar mai apoi sa iti para rau. Este alegerea ta ce vei face, dar este bine sa faci ceea ce simti si sa crezi in inima nu in ratiune in cazul acesta.

1 răspuns:
| ioana_5498 a răspuns:

Eu cred ca gelozia ta o face sa nu inceapa o relatie cu tine, ideea ta de a ocrotii o femeie este fff ok, dar nu trebuie' sa arati asta in fata ei atat de mult, poate o sperie, sa nu devi foarte posesiv mai tarziu, femeiele trebuie sa se simta iubite nu sechestrate si bombardate cu intrebari si mii de telefoane.
Ai spus ca este mai mare decat tine, cum a avut pana acum grija de ea poate avea si de acum incolo.

Sfatul meu este sa fii atent cu ea, dar sa nu exagerezi, avem nevoie de spatiu, cum aveti si voi (barbati). Sigur si-a dat seama ca o placi, sa-i spui de la inceput ca o iubesti, pentru mine ar fi prea mult, asta vine pe parcursul unei relatii, bine ar fi d.p.m.d.vedere sa i-i spui ca vrei sa fii cu ea, si daca ea accepta poate fi inceputul unei relatii fericite. Mult succes.