| Twister09 a întrebat:

Iubitei mele trebuia sa-i vina menstruatia in data de 10 luna asta. Și nu i-a venit încă, am facut un test de sarcina si a iesit negativ, contact sexual nu am avut, am avut doar luna trecută, dar luna trecută i-a venit menstruatia si de atunci nu am mai avut un contact sexual. Credeti ca poate fi însărcinată?
De ce întârzie menstruatia?
Multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil pentru ca are ciclul de tip NEREGULAT.

| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii este indicat ca dupa trecerea a 4-5 zile fata de ziua in care a fost efectuat primul test de sarcina, sa se faca si un al 2-lea test de sarcina al carui rezultat are scopul de a confirma sau infirma primul rezultat obtinut. Din cele descrise si prezentate in intrebarea ta, se poate aprecia ca NU poate sa existye o sarcina intr-un astfel de caz. Pornirea menstruatia intarzie sa se produca/inceapa din cauza faptului ca in organismul iubitei tale din cand in cand apar dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. Multa sanatate!

| Iote a răspuns:

Sa faca un test la laborator, nu cu din ala din hipermarket.
Da, poate fi insarcinata. Poate avea o luna menstruatie peste sarcina.

| vampyremisa a răspuns:

Menstruatia poate fluctua fiziologic oriunde intre 21 si 34-35 de zile. Daca se sperie, poate sa mearga la un medic ginecolog, care ii va face un consult si se va asigura ca nu are ovare polichistice.

| GeneviveJ a răspuns:

Sansele unei sarcini sunt infime, insa se poate repeta testul de sarcina dupa cateva zile pentru linistea voastra. Fluctuatiile menstruatiei sunt normale insa daca va ingrijoreaza constant si sunt suparatoare poate consulta un medic pentru informatii mai amanuntite.

| Carmina99 a răspuns:

După o câteva zile să mai facă un test de sarcină şi dacă iasă tot negativ înseamnă că nu este însărcinată!