| Eusuntalacare a întrebat:

Buna,la câte săptămâni se vede sarcina la ecograf? Multumesc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vrei sa se vada si embrionul, nu numai sacul embrionar, cam la 6 saptamani de la conceptie.

| unarab40 a răspuns:

La 4 saptamani sigur se vede un sac,, si e 2 cm diametru

| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate identifica ecografic, cu ajutorul sondei transvaginale, la aproximativ 5 saptamani de la data la care ar fi urmat sa se produca ultima menstruatie, deci in momentul incare sarcina are 6-7 saptamani, situatie valabila pentru o femeie cu ciclul menstrual regulat. La un ecograf transabdominal performant un medic operator experimentat este in stare sa vada embrionul uman incepand din saptamana a 8-9 a. Sexul viitorului copil se poate determina/poate fi identificat cu siguranta de 100%, abia in jurul saptamanii 14-16 de sarcina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca doresti foarte mult sa afli in mod absolut sigur daca esti insarcinata. Fericirea ta si eliminarea indoielii din suflet constau intro infima suma de circa 35-40 de lei si consta intro simpla analiza de laborator. Tot calvarul tau se poate rezolva in maxim 24 de ore si in proportie de 100%. Este mai ieftina si incomparabil mai precisa comparativ cu ecografia. Multa sanatate.

| Dugalle a răspuns:

De ce nu intrebi medicul? Ala stie mult mai bine decat TPU, serios acum, zic.