| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta ar trebui sa merg prima data la ginecolog si ce mi-ar putea face acolo?

4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

O femeie trebuie să meargă la primul examen ginecologic imediat după ce și-a început viața sexuală, sau când apar situații de urgență precum : mâncărimi, secreții vaginale neobișnuite, dereglări ale ciclului menstrual, etc.
Un examen ginecologic are două etape : anamneza și examenul propriu-zis.
Anamneza reprezintă discuția dintre tine și medicul ginecolog, în care tu îi dai informațiile necesare pentru începerea examenului clinic.
Examenul durează între 5-15 minute.
Se începe de la glanda tiroidă (gât), și se merge spre organele genitale.
Dacă ești virgină, nu îți este făcut tuseu vaginal.
Baftă!

| kaylla a răspuns:

Nu este o varsta standard de a merge la un ginecolog desi ar fi bine sa te duci dupa prima menstruatie sau a doua. Multe femei gresesc ca nu se duc, avand impresia ca daca se simt bine si nu au probleme "vizibile" e totul in regula. Iti explica tot ce trebuie sa stii, eventual iti da niste anticonceptionale daca ai nevoie si iti poti face si testul papa nicolau pentru hpv. Mult succes!

| crisxd a răspuns:

Lol. Acolo nu te duci asa ca nu ai tu ce face acasa, si te plictisesti. La ginecolog te duci cand ai probleme cu madame.

Răspuns utilizator avertizat