| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Buna, la începutul lunii trecute am facut-o neprotejat cu iubitul meu. De fapt mai mult a fost o joaca, nu a ejaculat inauntru. Luna trecuta mi-a venit ciclul normal doar ca pana azi trebuia sa imi vina ciclul. Nu pot spune ca a intarziat dat nu am niciun simptom si am cam intrat si eu si el in panica. Se poate sa raman insarcinata si fara sa ejaculeze? Ma gandeam sa fac un test de sarcina maine. Oare e prea devreme? Luna trecuta mi-a venit pe 17 si fiind un ciclu neregulat trebuia sa imi vina mai devreme de 17 pentru ca mereu mi-a venit mai devreme. Va rog ajutati-ma cu sfaturi! Nu am nevoie de critici!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale neregulate lungimea urmatorului ciclu menstrual este imposibil de anticipat, fiindca ciclul actual poate fi mai scurt cu cateva zile in raport cu ciclul de dinainte dar poate fi si mai lung ca cateva zile, cateva saptamani, dar se poate intampla ca uneori sa fie mai lung chiar si cu cateva luni. Totul depinde de modul in care a decurs activitatea glandelor endocrine si a activitatii hormonale produse in decursul zilelor acestui ciclu. Fiindca in timpul acelui joc sexual sperma nu a fost ejaculata in vagin din acest motiv nici nu s-a putut forma o sarcina si drept urmare s-a produs in mod absolut normal si logic menstruatia. Fiindca dupa terminarea menstruatiei nu au mai fost intretinute contacte sexuale, in mod sigur NU poate exista nici-o posibilitate ca in acest moment sa existe o sarcina instalata in uter. Fiindca nu au aparut, dar de fapt chiar lipsesc simptomele premenstruale denota faptul ca actualul ciclu menstrual va fi unul mai lung decat cele obisnuite/anterioare si se datoreaza cel mai probabil unor dereglari hormonale si in nici un caz prelungirea ciclului nu se datoreaza existentei unei sarcini, care NU poate exista nici macar ipotetic. Pentru linistea ta sufleteasca peste circa 10 zile vei putea efectua un test de sarcina insa nu va avea absolut nici-o relevanta din moment ce nu exista o data reper la care sa te raportezi si sa numeri zilele necesare sa treaca pentru ca rezultatul testului sa fie valid, valabil, corect. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MaybeAnotherDay a răspuns:

Nu esti, stai chill laughing dar daca va mai "jucati" asa spune-i prietenului tau sa-si traga un prezervativ pe sculă.

| IULIANA389 a răspuns:

Pai ar cam fii o sansa sa fii insarcinata. Totusi ar trebui sa faci un test pentru ca nu iti putem da noi raspunsuri aiurea si sa intrati mai mult in panica. Puup :**