| RoxanaGhost a întrebat:

Buna lume! Am aproape 18 ani iar pe 11 iulie trebuia sa-mi vina menstruatia.Azi e 21 si inca nu mi-a venit.De cand mi-a venit prima data(11 ani) am avut menstruatie neregulata, mereu imi venea aiurea(gen lipsea chiar si o luna sau doua) in schimb ma doare ovarul drept.Nu am avut deloc contact sexual in ultimele 5-6 luni.In schimb am anumite simptome gen:crestere in greutate(nu mare) fara sa mananc exagerat,ma enervez din orice,stare de oboseala, fac febra musculara si la cea mai mica distanta alergata.Colega mea de banca mi-a marturisit ca ea cand avea 13-14 ani i-a gasit doctorul chist ovarian si avea aceleasi simptome.Am vorbit si cu mama(ea are glanda tiroida de la 19 ani si am banuit ca as mosteni si eu.) insa mama mi-a zis ca ar fi imposibil sa am glanda pentru ca nu ma sufoc si probabil ar fi o dereglare hormonala.Mama ar vrea sa ma duca la ginecolog,dar nu am deloc incredere pentru ca e un domn,nu o doamna. Daca ar fi fost femeie, nu mi-ar fi fost rusine.As vrea niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele descrise si precizate in aceasta intrebare, este foarte probabil si posibil ca ovarele tale sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv, ovarele tale nu reusesc sa dezvolte, maturizeze si sa nici sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si din aceste motive ciclul devine NEREGULAT cu lungimi variabile de la un ciclu la altul, imposibile de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Atat desfasurarea ciclului menstrual, cat si momentul pornirii menstruatiei este dirijata si coordonata STRICT hormonal. Din aceste motive pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA sa, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si imposibilitatea de a anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca NU exista nici un reper fix fata de care sa poata fi calculate/prezise si/sau determinate ziua ovulatiei si cele ale perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si se produce doar din cauza activitati foarte proaste si complet incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine.
Fiindca o alta caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA ciclului, motiv pentru care nu se va cunoaste care va fi lungimea ciclului care poate sa difere de la un ciclu la altul, incat diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine cum ar fi : tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc., glande dereglate care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata cei 2 hormoni feminini esentiali, estrogen si progesteron. Dereglarile hormonale aparute, provoaca ovulatii imprevizibile care la randul lor provoaca menstruatii care pot sa fie complet atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile si imposibile de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar prin tratament medical. Tratament adecvat este prescris pe baza rezultatelor obtinute dintr-un set complet de analize endocrinologice, pe baza carora medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Pentru informarea ta corecta afla ca in tara noastra raportul intre medicii ginecologi barbati fata de femei este de circa 2 la 1. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emma30555 a răspuns:

Daca te simti stanjenita de faptul ca medicul e barbat vorbeste cu mama ta si spune i ca vrei sa mergi la o doctorita