| Alinușș7278289345 a întrebat:

Bună. Luna aceasta, eu si iubitul meu ne-am decis sa facem un bebe. Ultima zi a menstr. a fost pe 17 oct, am un ciclu regulat de 27-28 de zile, care tine 6-7 zile. Data in care am inceput sa facem sex nepr. a fost 22 oct, 24 oct si 26 oct, 26 oct fiind ziua ovulatiei, dupa calculele mele dar si dupa cele ale unei aplicatii. In alte parti am auzit ca, pentru a concepe un copil, ziua cea mai potrivita este a 14-a zi a ciclului menstrual, ea fiind pe 24 octombrie. Deci, dupa calendar, ar fi atunci cand trebuie. Intrebarea mea e, care sunt sansele sa raman din prima luna? Am procedat bine facand in acele zile, sau am facut-o un pic prea des? Ofer fundita, multumesc!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ar fi mai indicat sau cel mai indicat sa discuti acest aspect cu medicul tau ginecolog? El are o fișă cu datele tale istoricul tau si consultatii mai vechi pe care le ai facut la el in cabinet, si totodata o sa te ajute sa intelegi mai bine metoda calendarului ceea ce noi aici nu suntem specialisti medici, suntem amatori ne dam cu parerea, ce varsta ai? Conceperea unui copil este un lucru serios nu trebuie sa il tratezi ca si cum ai gasit un pui de pisică abandonat si il i ei acasa cîteva zile si daca te plictisesti de el îl dai cuiva, un copil este o grea responsabilitate cel putin 18 ani ai de tras cu el, esti sau vei fi pregătită pentru acest pas? Daca se naste cu handicap malformatie congenitala, crezi ca il poti ingrijii? Daca prietenul sau soțul tau te paraseste dupa sau inainte ce naști? Multi barbati fug de responsabilitatea cresterii unui copil, ei vor doar sex si atit, fara obligatii, cunosc multe cazuri.

| ania a răspuns:

Va incurajez sa va casatoriti inainte de a face un copil.Nu stiu care sunt sansele, eu la prima sarcina am reusit din prima luna, la celelalte 3 am ramas in timp ce ne straduiam sa nu.

| AnemonaP a răspuns (pentru ania):

Nu toți vor sa se căsătorească?‍♀️?‍♀️?‍♀️

| Violleta2022 a răspuns:

La doar 18 ani, bebelus?
Nu crezi ca ar trebui sa ceri sfatul parintilor, nu noua?

| Hammurabi a răspuns:

După câte știu eu, (dar nu sunt convins că sunt prea deștept) atunci când vrei să faci un copil, faci sex neprotejat permanent, nu doar în anumite zile. (care ar fi logica să mai faci protejat?)
Și cum poate fi prea des, să faci sex din două în două zile?
Câți ani aveți?
Și dacă era prea des, ce se putea întâmpla? Riscai să rămâi însărcinată? laughing

| Floridori a răspuns:

In primul rand, este absolut irelevanta ultima zi de sangerare menstruala.Importanta este prima, aceea fiind si prima zi a ciclului si ziua dupa care ne ghidam numaratorile.

Sa presupunem ca menstruatia ta a inceput pe data de 10 octombrie, iar ciclul tau este perfect regulat si are lungimea de 28 de zile (asta inseamna ca cel putin teoretic, urmatoarea menstruatie ar trebui sa inceapa pe data de 7 noiembrie, corect? Daca ar fi inceput pe 11 oct., atunci urmatoarea este asteptata in ziua de 8 noiembrie.).
Se stie cu exactitate ca ovulatia se produce cu fix 14 zile inaintea initierii urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual.In cazul tau, din lungimea totala a ciclului, scadem 14 si avem asa: 28-14=14. Asta inseamna ca ovulatia se produce in ziua 14 a ciclului (calculata din prima zi de menstruatie).
Aceasta este si cea mai fertila zi.

Perioada fertila cuprinde in total 6 zile: 4 zile inaintea ovulatiei+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie.
Se considera a fi fertile si cele 4 zile anterioare ovulatiei, deoarece, chiar daca in acele zile inca nu exista un ovul viabil, spermatozoizii ajunsi in vagin in acele 4 zile pot, daca au conditii optime, sa supravietuiasca si sa astepte eliberarea ovulului pentru a-l fecunda.
Ziua de dupa ziua ovulatiei este considerata fertila deoarece ovulul poate trai maxim 24h (de regula 12h), deci ar exista sanse ca imediat in ziua urmatoare sa mai fie viabil.

In cazul tau, daca menstruatia ar fi inceput pe 10 (dau cu presupusul deoarece nu ai specificat exact), atunci ziua ovulatiei a fost ziua de 23 octombrie (numara zilele pe calendar si o sa vezi). Daca menstruatia ta ar fi inceput pe data de 11, atunci da, ovulatia s-a produs in data de 24 si urmatoarele calcule se decaleaza cu 1 zi in plus.Perioada fertila a fost intre zilele 19 si 24 octombrie, ambele zile inclusiv (intre 20 si 25 octombrie daca menstruatia ar fi inceput pe 11).
Doar daca ati facut sex in aceste zile existe sanse de sarcina.In cazul in care tu ai un ciclu perfect regulat, fara abateri, atunci toate celelalte zile au sanse de sarcina zero.

Statistic, sansele de sarcina in cele 6 zile ale perioadei fertile sunt:
-ziua 1: 10-15%;
-ziua 2: aprox. 30%;
-ziua 3: aprox. 60%;
-ziua 4: 75-80%;
-ziua 5 (ziua ovulatiei): 90-95%;
-ziua 6: 30%.

Imediat dupa, femeia intra in perioada luteala (de infertilitate absoluta) deoarece ovulul sufera un proces de imbatranire rapid si nu mai este viabil pentru a putea fi fecundat.Este "mort".

Iti sugerez sa calculezi cat poti tu de atent si sa tii evidenta ciclurilor tale, deoarece daca ai un ciclu perfect regulat, aceste calcule se vor aplica in fiecare luna.

Daca mai ai intrebari sau nelamuriri, voi incerca sa raspund cat de rapid voi putea si iti urez succes in a obtine sarcina cat de curand! Multa sanatate!

| EcceHomo a răspuns:

Mi-am amintit de orele de istorie. De aia nu îmi plăceau, prea multe date, cifre. Nici matematica nu mi-a plăcut. În fine, nicio materie. Ce vreau eu sa spun? Da, dom'le, prea des!