| Alis57 a întrebat:

Buna, luna aceasta mi-a venit menstruatia pe 8 in primele 3 zile mi-a curs foarte putin, adică intr-o zi nu umpleam nici jumătate de absorbant, iar în cea de a 4 zi nu mi-a mai curs deloc, mentionez ca ultimul act sexual neprotejat, dar el nu si-a dat drumul, l-am avuut cu o zi inainte de menstruatie, imi puteti spune va rog ( din experienta) daca este vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca singurul contact sexual neprotejat a fost cel intretinut in penultima zi a aciclului menstrual adica cu o zi inainte de ziua in care a pornit menstruatia, trebuie sa stii ca formarea sarcinii in acel moment este 100% IMPOSIBILA fiindca ultiumele 10 zile ale ciclului reprezinta perioada infertilitatii absolute.
Sangerarea menstruala anormala cantitativ si atipica ca mod de desfasurare, se poate datora faptului ca s-au produs anumite dereglari hormonale in timpul desfasurarii ciclului. Este indicat ca dupa a 7-a de la data la care a pornit menstruatia, sa iti faci un test de sarcina, pentru a scapa de stres si ingrijorarea privind existenta unei sarcini ipotetice.
Citeste rspunsul oferit urmatoarei intrebari si vei intelege :
https://www.tpu.ro/......-ca-desi/.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi vorba de sarcina.

| Marianamanole123 a răspuns:

Da,este foarte posibil.