| nllbia99 a întrebat:

luna aceasta trebuia sa imi vina menstruatia pe data de 29 iunie,(, nu am un ciclu regulat). astazi e deja in 2 si nu mi-a venit..mentionez ca ultimul contact sexual (care a fost protejat ) l-am avut pe 6 mai, luna trecuta mi-a venit menstruatia normal.dar acum intarzie, ce problema ar putea fi?

16 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Daca nu ai un cm regulat, nu cred ca trebuie sa iti faci problema...
Poate fi totusi o raceala/infectie...
Mai astepti 3-4 zile si apoi faci un drum catre medicul de familie.
In iunie nu ai avut contact sexual?
O zi buna happy

| nllbia99 explică (pentru caramela):

Nu, nu am avut, ultimul a fost pe 6 mai. iar luna trecuta am facut si un test de sarcina si a iesit negativ.
Multumesc pentru raspuns! happy

| caramela a răspuns (pentru nllbia99):

Poate fi din cauza stresului/dereglarii pe care o ai, ori si cele enumerate de mine.
O zi buna happy

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai ciclul regulat si sexul a fost protejat intotdeauna, poate fii doar din cauza cilcului tau neregulat!
Daca a existat vreodata 1 singura ocazie in care ati introdus penisul fara protectie in vagin, atunci exista si un risc de sarcina, chiar daca el nu a ejaculat!

| nllbia99 explică (pentru Violleta2022):

Totusi am facut un test de sarcina luna trecuta si a iesit negati, iar menstruatia m-a tinut 9 zile (am fost racita ), mai exista riscul de sarciana?

| nllbia99 explică (pentru Violleta2022):

Totusi am facut un test de sarcina luna trecuta si a iesit negati, iar menstruatia m-a tinut 9 zile (am fost racita ), mai exista riscul de sarciana?
iaer ultimul constact sexual a fost in a 6 a zi de menstruatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nllbia99):

Nu are nici o treaba raceala, cu o posibila sarcina!
Apoi, depinde cand ai facut testul de sarcina! Daca a fost facut prea devreme, nu va arata sarcina, chiar daca esti insarcinata.

| nllbia99 explică (pentru Violleta2022):

In luna mai menstruatia trebuia sa imi vina pe24- 25, dar nu a venit, iar testul l-am facut luni pe 27, iar dupa cateva ore mi-a venit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nllbia99):

Deci, din 27 Mai nu ai mai avut menstra, asa-i?
Fa-ti un test de sarcina azi sau maine!

| nllbia99 explică (pentru Violleta2022):

E posibil sa fiu insarcinata, chiar daca mi-a venit menstruatia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru nllbia99):

Pai, din 27 Mai cand ti-a venit ultima oara menstra si pana azi 3 iulie sunt 38 de zile si ar trebui sa faci acum, un test de sarcina.

cat despre mesntra peste sarcina, da, se poate, in prima luna se intampla asta, cand apar niste scurgeri suoare de sange si femeile confunda nidarea ovului cu menstra.

Totusi, fa un test de sarcina acum, epntru linistea ta sufleteasca, iar pe viitor, nici macar 1 secunda fara prezervativ!

| nllbia99 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu am avut scurgeri usoare.a fost abundent primele 5 zile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru nllbia99):

Da mai, am inteles, dar asta s-a intamplat acum 38 de zile, de atunci ai spus ca nu ai mai avut menstra....totusi, 38 de zile sunt 1 luna si ceva...
Chair este o avere pentru tine un test de sarcina?
Ma rog, nu te obliga nimeni in fond sa faci acel test, poti sa te culci fara grija, daca nu vrei sa aflii adaevarul!

De fapt, am sa ma retrag, vad ca nu ne intelegem...

| nllbia99 explică (pentru Violleta2022):

Am facut astazi un test si a iesit negativ
Multumesc pentru sfaturi!

| corbulalbrosu a răspuns:

Singura problema cu privire la inceperea/pornirea complet imprevizibila/dezordonata a menstruatiilor in cazul tau se datoreaza faptului ca ciclurile tale sunt NEREGULATE. Acest tip de ciclu menstrual se datoreaza faptului ca glandele tale endocrine functioneaza incorect/defectuos fiindca nu sunt produsi cei doi hormoni feminini estrogenul si progesteronul la timp si in cantitati normale si din acest motiv are de suferit intreaga activitate hormonala incepand din momentul de producere cu totul imprevizibila a ovulatiei care va determina si momentul inceperii menstruatiei. In concluzie este gresita exprimarea ta ca menstruatia urma sa inceapa intro anumita data, deoarece in cazul ciclului neregulat este imposibil chiar si sa anticipezi o anumita perioada cu atat mai putin o anumita zi, fiindca este imposibil de stabilit ce lungime va avea ciclul menstrual; daca va fi unul scurt de 21 de zile, mediu de 28 de zile sau lung de peste 35 de zile. Un astfel de ciclu neregulat se poate regla doar prin folosirea unor produse hormonale prescrise de un medic ginecolog in urma unei consultatii de specialitate. Este exclusa existenta unei sarcini. Multa sanatate!

| annonim677 a răspuns:

Asa fericita esti tu cand iti vine ciclu? te dabia il astepti?