| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecută am facut petting cu prietenul meu ( amandoi dezbrăcati) si am auzit ca pot ramane insarcinata si fara penetrare. Mi-a venit menstruatia luna trecuta si acum urmeaza sa imi vina din nou, dar am o sensibilitate la sani. Am făcut 3 teste de sarcina si sunt negative. Am motiv de îngrijorare?
Si testul de sange pentru sarcina il pot face si fara trimitere la un laborator medical?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta momentului optim in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA pe baza urinei, multi considera ca testarea poate fi facuta oricand, in orice moment al ciclului, in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut actul sexual, sau chiar si imediat dupa ce a fost intretinut sexul. Multi sunt indusi in eroarea ca testul poate fi facut dupa 7-10-14, asa cum sustin si chiar pretind cam toti producatorii MINCINOSI. Intr-adevar cu anumite testere, poate fi efectuat dupa minim 14 zile DAR in acest caz rezultatul care poate fi ACCEPTAT si avut in vedere, luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Toate rezultatele NEGATIV, obtinute cu orice tip de tester indiferent de marca sau producator, care a fost efectuate inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU reprezinta un rezultat de luat in seama, fiindca de regula este un rezultat FALS.
-- In cazul in care testul este facut dupa trecerea a doar 10 zile de la contactul sexual, NUMAI circa 1-2% din femeile care intr-adevar sunt INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femeile insarcinate, vor obtine rezultatul NEGATIV care insa este 100% FALS.
Cu fiecare zi care trece peste cele 10 zile numarul de rezultat FALS NEGATIV se diminueaza progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testul se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV.
In acest moment doar 1-2% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultat FALS NEGATIVE. Rezultatul testului de sarcina prin natura reactivului folosit, aproape niciodataNU poate iesi... FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur coloidal in liniuta de pozitivare) adica cele mai putin sensibile pot oferi mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Testele de sarcina pe baza de urina, care sunt efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL, ''pe fereastra'' sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate forma NUMAI daca ajunge sperma in vagin indiferent prin ce mod si in ce cantitate, insa NUMAI/DOAR daca acest lucru se intampla intruna dintre cele 5-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual.
Daca testele de sarcina pe baza de urina au fost facute inainte de data la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia, in acel caz rezultatul obtinut este in proportie de peste 90% FALS NEGATIV. Rezultatul VALID, VALABIL si garantat CORECT se obtine doar in cazul in care testul este facut dupa ce au trecut minim 21 de zile de la ovulatie, de la ultimul act sexual intretinut, sau dupa ce au trecut 8 zile de intarziere in pornirea menstruatiei.
Testul de sarcina beta-hCG pe baza analizarii unei probe de sange, poate fi efectuat numai intr-un laborator de analize medicale, unde se face si prelevarea probei de sange. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Din pacate eram in perioda fertilă, dar testele au fost făcute dupa 21 de zile.
Dar am auzit ca pot da greș

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

In privinta momentului optim in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA pe baza urinei, multi considera ca testarea poate fi facuta oricand, in orice moment al ciclului, in orice zi chiar si in ziua in care este intretinut actul sexual, sau chiar si imediat dupa ce a fost intretinut sexul. Multi sunt indusi in eroarea ca testul poate fi facut dupa 7-10-14, asa cum sustin si chiar pretind cam toti producatorii MINCINOSI. Intr-adevar cu anumite testere, poate fi efectuat dupa minim 14 zile DAR in acest caz rezultatul care poate fi ACCEPTAT si avut in vedere, luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care a iesit POZITIV. Toate rezultatele NEGATIV, obtinute cu orice tip de tester indiferent de marca sau producator, care a fost efectuate inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU reprezinta un rezultat de luat in seama, fiindca de regula este un rezultat FALS.
-- In cazul in care testul este facut dupa trecerea a doar 10 zile de la contactul sexual, NUMAI circa 1-2% din femeile care intr-adevar sunt INSARCINATE vor obtine rezultatul CORECT adica testul va fi POZITIV. Restul de 98-99% dintre femeile insarcinate, vor obtine rezultatul NEGATIV care insa este 100% FALS.
Cu fiecare zi care trece peste cele 10 zile numarul de rezultat FALS NEGATIV se diminueaza progresiv din ce in ce mai mult, pana in momentul in care testul se face dupa trecerea a minim 21 de zile (numarate de la data ovulatiei ori a sexului neprotejat), moment in care circa 98-99% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultatul valid/valabil/corect de POZITIV.
In acest moment doar 1-2% dintre femeile insarcinate vor obtine rezultat FALS NEGATIVE. Rezultatul testului de sarcina prin natura reactivului folosit, aproape niciodataNU poate iesi... FALS POZITIV. Este adevarat ca testerele mai ieftine (cu mai putin aur coloidal in liniuta de pozitivare) adica cele mai putin sensibile pot oferi mai des si mai multe dintre ele rezultate fals negative chiar si dupa cea de a 21 zi. Testele de sarcina pe baza de urina, care sunt efectuate mult prea devreme, reprezinta banii aruncati INUTIL, ''pe fereastra'' sau direct in cosul/tomberonul cu gunoaie. Multa sanatate!

| GeneviveJ a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji! Copiii nu apar din senin pentru ca v-ati gandit voi la ei. Daca nu ai avut pentrare si nu a ejaculat nici vorba de asa ceva! Pe langa asta ti-a venit si menstruatia iar acum ai din nou simptomele menstruatiei, deci calmeaza-te, nu iti fa griji si ai grija si de acum incolo sa nu te trezesti cu surprize.