| anonim_4396 a întrebat:

Luna trecuta, din 14 pana in 18 am avut ciclu. Am un ciclu aproape regulat (mai intarzie sau vine mai repede cu maxim 2-3 zile). Am avut primul contac sexual luna asta in 18, a durat 10 minute si a fost neprotejat. Ziua urmatoare am mai facut-o dar a durat cam 5 minute (nu a ejaculat). Am o intarziere de 9 zile. E posibila o sarcina? Test de sarcina inca nu am facut.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din descrierea ta "mai intarzie sau vine mai repede cu maxim 2-3 zile" reiese ca ai un ciclu total neregulat, unde nu se poate calcula ovulatia si nici data urmatoarei menstruatii.
In cazula acesta, nu putem stii cu exactitate daca erai sau nu in perioada fertila, chiar daca ai facut sex la 35 de zile, dupa ultima menstra.
Tu poti face un test de sarcina dupa 21 de zile de la ultima partida sexuala.
In cazul tau, ultimul contact sexual fiind in data de 19 oct - testul se poate face abia in 10 noiembrie, asta in cazul in care nu-ti vine intre timp menstruatia.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc frumos pentru sfat.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să faci un test de sarcină după cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| sofisis a răspuns:

Poti sa iti faci un test cam peste o saptamana. Iti iei barza ultrasensibil care iti arata si in cate saptamani esti, daca esti.
Cat despre posibilitate...da, exista posibilitate. Tot repet ...eu am ramas in a 6 a zi dupa ovulatie, am o prietena care a ramas la vreo 3-4 zile dupa menstruatie. Nu exista nici o regula stricta pentru ca nu suntem masini si nu functionam dupa ceas.