| Miruu123 a întrebat:

Luna trecuta pe data de 31 am avut un contact sexual neprotejat si nu a urinat si după aceea am avut iar contact sexual, stiu ca a ajuns sperma in vagin, chiar daca cel de al 2 lea raport a fost dupa 15 minute de la terminarea primului contact. Tin sa mentionez ca ciclul menstrual este de 26-27-28 zile si eram in apropierea ocupației asa ca nu stiu sigur daca eram in data ovulatiei si daca s-a fecundă ovulul sau nu.A 2 a zi am luat ellaone la recomandarea unui ginecolog virtual.Reacții adverse de la pastila am avut si încă am doar secretii vaginale mai abundente decat in trecut dar doar atat.Pe data de 15 luna asta, trebuia sa-mi vina ciclul si nu a venit...e deja a 3-a zi de întârziere si imi fac griji, chiar daca stiu ca pastila va întârzia menstruatia, eu am si gastrita cronica insa azi am mâncat niste cartofi prajiti si imediat după aveam stări de greață si de 2 zile am sânii umflați si ma dor, m-au durut si 2 zile ovarele dar nu ma mai dor acum, inseamna ca sunt însărcinată? Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca a fost folosita pastila avortiva ellOne in a 2-a zi dupa actul sexual intretinut in proximitatea zilei de ovulatie, se considera ca probabilitatea de a ramane insarcinata este de la extrem de mica spre imposibila. De asemenea se poate aprecia doar ca si dereglarea ciclului menstrual poate fi de la mica/abia sesizabila la una grava severa si delunga durata. Din acest motiv NU ai nimic altceva de facut in afara de a sta si de a astepta in continuare cat mai linistita posibil si fara urma de ingrijorare, momentul de pornire a menstruatiei. Multa sanatate!

| Miruu123 explică (pentru corbulalbrosu):

E a 5 a zi de când imi întârzie si ma dor sânii in continuare, Ieri m-a durut capul toata ziua si acum ma dor ovarele.Nu stiu ce sa fac!

1 răspuns: