| Salu134 a întrebat:

Mă aflu într-o relație de 8 luni, ea a fost cea care a făcut primul pas, dar, nu a fost ceva spontan, deoarece am oferit o oarecare libertate. La moment, prietena e depresivă, evită tot, initial am crezut că e despărțire, dar am aflat că e depresie referitor la fosta relație, fiind una toxica, înșelată, numită și mai multe, a spus că doar a iubit. Este o persoană închisă, dar am putut sa fac sa se exprime, sa se deschidă, cat de cât. Am fost primul la ea, simțit că mă iubește, dar acum am pierdut încrederea. Țin mult, as vrea sa o pot ajuta, cu orice, ii sunt alături. Nu știu dacă va fi ca înainte, dar trebuie sa risc, nu mai am ce pierde. Ce ați sfătui? Plimbări, discuții? Rezultatul acestei depresii mai este și rutina de care are parte, dar la moment mă simt vag. Mulțumesc mult!

5 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dacă ai 8 luni lângă ea, trebuie să ştii ce îi place, ce iubeşte.Fă-o fericită. Oferă-i ceva ce îşi doreşte mult.Fă pentru ea ce nu a mai făcut nimeni vreodată şi atunci o să te aprecieze.Desigur,
plimbările ajută mult, pentru că poți să-i laşi amintiri frumoase.

| Violleta2022 a răspuns:

Trimite-o la un psiholog, sa primeasca ajutor specializat, ca tu nu o vei putea scoate din starea asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depresia pe scurt este boala lipsei de scop.
Exemplu dur. În lagărele de concentrare naziste depresia era o excepție. De ce? Că erau obligați de situație să se focuseze pe supraviețuire.
Cine are timp, e depresiv.
Nu ai ce pierde.
O relație se construiește prim con-viețuire, să faceți ceva împreună. Orice, o excursie, să zugrăviți o cameră, să mergeți la înot, să plimbați un câine contra cost, să ajutați un bătrân la care nu are nimeni să facă cumpărături, să vizitați un cămin de bătrâni, o casă de copii orfani, un adăpost pentru câini vagabonzi, să fotografiați păsărele în parc, să activați într-un club de tineret. Împreună.
Ceva.

| Andreeush a răspuns:

În depresie din cauza fostei relații?
Te-ai gândit cumva că poate încă îl mai iubește pe fostul?

| Crackman a răspuns:

Eh, poti sa devii pentru ea un suport moral. Poaibil dupa mult timp de dragoste, respect si altele sa se normalizeze. Dar sfatul meu este sa fugi de nebune