| Andreea478 a întrebat:

Bună, ma confrunt cu o problema. Fostul meu are niște poze cu mine nud, pe care i le-am trimis când eram împreună și acum ma ameninta ca le va arata la toți dacă nu ii dau bani. A zis ca dacă ii dau niște bani ma lasă în pace daca nu, ma va face vedeta. Nu știu ce sa fac, dacă ma duc la politie afla ai mei și ma vor bate rău, ce sa fac ca să tacă din gura? sad

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu parintii si faceti plangere penala pentru santaj.
Pentru ca i-ai trimis pozele nu este nimic dar daca le publica este cu totul altceva, asa ca nu cred ca o va face, mai ales dupa ce o sa fie cercetat penal.

| romeo78 a răspuns:

Este un șantajist și nu ai ce face!
Indiferent de scandal, discută cu părinții tăi și mergeți la poliție pentru a putea depune plângere îm acestui individ!
Iar, bani dacă trimiți nu va stinge acest șantaj, ci va continua!

| mihai69 a răspuns:

Nu faci nimic. Îl înregistrezi sau faci print screen la conversații când te amenință și pe urmă îi spui calm că ai destul material ca să-l bagi tu pe el la pușcărie pentru deținere de materiale pornografice cu minori (sigur nu ai 18 ani, nu?) și șantaj.
Roagă-l să meargă mai departe și să caute altă proastă, tu te-ai vindecat. Sper.

| Andreea478 explică (pentru mihai69):

Da eu sunt minora și el e major. A zis ca nu ii face nimic politia ca eu am trimis de buna voie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreea478):

Raspandirea materialelor care au caracter obscen se pedepseste confirm legilor existente. De asemenea chiar si intentia de a santaja se pedepseste la fel si acest lucru in mod sigur este cunoscut de el.
Tu ar trebui sa discuti cu el, sa-i amintesti de articolele de lege 194 si 325 din Noul Cod Penal care incrimineaza faptele amintite si fiindca in mod sigur (daca este intreg la cap) nu si-ar dori sa fie cercetat penal si sa fie si pedepsit pentru santaj si corupere de minore, va renunta la a te mai santaja pe viitor.
Capitolul IV
ALTE INFRACŢIUNI CARE ADUC ATINGERE UNOR RELAŢII PRIVIND CONVIEŢUIREA SOCIALĂ
Art. 325
Răspândirea de materiale obscene
,, Fapta de a vinde sau răspândi, precum şi de a confecţiona ori deţine, în vederea răspândirii, obiecte, desene, scrieri sau alte materiale cu caracter obscen, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 4 ani sau cu amendă.''
Detalii: https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-325-cpen

Codul Penal Art 194 Șantajul
INFRACȚIUNI CONTRA LIBERTĂȚII PERSOANEI - Șantajul -
Art. 194. -- Constrângerea unei persoane, prin violență sau prin amenințare, să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, dacă fapta este comisă spre a dobândi în mod injust un anumit folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
https://lege5.ro/Gratuit/heydinrt/art-194-santajul-codul-penal
Sa nu-i dai bani fiindca te va exploata in continuare.

| mihai69 a răspuns (pentru Andreea478):

FALS. Nu contează cum le-ai trimis. El nu are voie să le aibă, și cu atât mai puțin să le distribuie. Punct. Asta e legea. La fel și cu amenințarea.

| Emma30555 a răspuns (pentru Andreea478):

Santajul este infractiune si se pedepseste

| Ara997 a răspuns (pentru mihai69):

Corect!

| Andreeush a răspuns:

Dacă ești minoră îi poți face reclamație la poliție.

| Crackman a răspuns:

Du-te la politie pentru care ce sa ii faca.
De la santaj pana la corupere de minori. O sa afle ai tai... Dar este cel mai bun lucrubde facut.
Chiar daca o sa te pedepseasca ar fi bine sa vorbesti cu ei despre asta. Gandeste matur nu ca un copil, apropo invatatura de minte sa nu ai incredere asa de mare in nimeni si nu trimite pe net nuduri

| amenintareamaimutei a răspuns:

Încearcă sa vorbesti prima data cu un adult. Nu i da bani sub nici o forma caci altfel iti va cere tot mai mult si tot mai mult si te va face sclava lui! Stiu ca e greu sa le spui părinților dar mai bine le spui tu decât sa vada dupa prin oraș poze cu tine dezbrăcată. Mai bine vorbesti cu ei si dupa apelați la poliție dar nu lasa asta doar pentru tine caci se pot ajunge la lucruri extrem de grave! Altă dată te rog sa ai grija cu cine te pui in relatie si nu mai trimite nuduri. Ai grija si iti urez mult noroc si succes!

| Andreea478 explică:

Dă-mi insta

| mihai69 a răspuns (pentru Andreea478):

Nu mai pica iar ca musca la orice tentativă de agățat...
Vezi ce ai pățit acum!

| Baks a răspuns:

Ai facut si dragoste cu el sau doar i ai trimis poze? Cati ani ai? Nu ii da nimic, oricum nu o sa arate la nimeni si face doar mișto de tine ..probabil nici nu le mai are daca a trecut ceva timp de la relatie