| Marbella188 a întrebat:

Ma dor sanii de o saptamana iar zilele astea am avut durere ft mare, abia pot sa-i ating, trebuie sa ma imbolnavesc azi sau mâine, e posibil sa fie de la asta? Patesc de fiecare data sa ma doara inainte de menstruatie dar luna asta a fost ft mare durerea. Am avut si niste crampe abdominale specifice durerii de menstruatie ieri, e posibil sa inceapa?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

CRAMPELE MUSCULARE PREMENSTRUALE : De regula pornirea sangerarii menstruale este anuntata de semne distincte si mai ales specifice care se produc in organismul femeilor cu cateva zile mai inainte dar si in timpul perioadei sangerarii menstruale, perioada in care muschii uterului sunt deformati, contorsionati si contractati in vederea desprinderii tesutului endometrial de pe peretele uterului pentru ca acea mucoasa sa fie expulzata. Orgnismul femeii incepe sa produca o substanta asemanatoare cu hormonii, numita PROSTAGLANDINA care este produsa strict cu scopul de a se declansa pornirea sangerii menstruale. Contorsionare si deformarea intensa si indelungata a muschilor uterini determina aparitia durererii si inflamarea lor ceea ce are ca urmare declansarea contractiilor musculare mai mult sau mai putin dureroase. Cu cat cantitatea de prostaglandina produsa este mai ridicata, cu atat crampele menstruale sunt mai severe. Majoritatea expertilor/medicilor considera ca aceste contractii severe contracta de fapt vasele de sange care alimenteaza uterul si provoaca si ruperea lor si inceperea sangerarii menstruale. Durerea resimtita la nivelul sanilor se datoreaza schimbarilor hormonale majore care se produc in organism in acest moment.
Daca vei accesa si lectura urmatorul articol, vei intelege care este originea atat a crampelor uterine cat si a durerilor asociate.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866
De ce sunt unele crampe menstruale atat de dureroase?
,, Crampele menstruale sunt cauzate de contractii uterine care apar ca raspuns la eliberarea de prostaglandine si a altor substante chimice.
Crampele sunt cu atat mai dureroase atunci cand cheaguri de sange sau bucati de tesut din mucoasa uterina strabat colul uterin, mai ales in cazul in care canalul cervical este ingust. Diferenta dintre crampele menstruale dureroase si cele care sunt mai putin dureroase depinde de nivelurile de prostaglandine ale unei femei. Femeile care au crampe menstruale dureroase, au si valori ridicate ale prostaglandinelor la nivelul endomentrului (mucoasei uterine), comparativ cu cele care nu experimenteaza crampe menstruale.
Crampele menstruale sunt similare cu cele intalnite la femeile insarcinate atunci cand li se administreaza prostaglandine, sub forma medicamentoasa, pentru a li se induce travaliul.'' Multa sanatate!

| ancaval a răspuns:

Cum adică să te îmbolnăvești? Menstruația NU e o boală, e chiar indicată pentru femei. Și absența ei poate pune semne de întrebare, nicidecum menstruația regulată.
E normal să ai dureri înainte de ciclu, corpul se pregătește... Și pentru durerile severe se merge la ginecolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,trebuie sa ma imbolnavesc azi sau mâine''
Cum adică să te îmbolnăvești? Dacă te referi la menstruație, menstruația nu e o boală)) e ceva normal, ceva ce are fiecare femeie /fata.Da, sensibilitatea sânilor e unul din simptomele dinaintea "îmbolnăvirii,, laughing dinaintea menstruatiei am vrut să zic. Da, crampele sunt de la menstruație, și sânii și dacă te doare spatele. E posibil să te doara sânii și în timpul menstrustiei, oricum burta și spatele te va durea, ca e ceva normal

| Stropdeploaie a răspuns:

Trebuia sa atasezi si o foto ..sa ti vedem sanii sa cedem ce forme au... daca s afectati. ..sa ti putem da un raspuns cat mai corect!

| Capsunadulce a răspuns:

Probabil e o răceală și împreună cu menstruația creează simptomele astea, e bine să consulți un medic, mă ales dacă ești în primul an de menstruație

| Ramss3s a răspuns:

În mod normal acestea sunt simptomele menstruației (durere de sâni, de spate și abdominale), deci nu ai de ce să îți faci griji.

| daria919 a răspuns:

" trebuie sa ma imbolnavesc azi sau mine"
?