| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Andreea si am 22 de ani. Am o relatie de 9 luni, iar în urma cu 5 luni am avut o aventura de o noapte cu fostul meu iubit, mi-am dat seama ca am facut o greseala imensa si ca il iubesc mai mult ca niciodată, ma simt vinovată fata de el si imi este frica sa nu afle. Am purtat o discutie si cu fostul meu iubit, l-am rugat sa ma ierte pentru ca am gresit, mi-a spus că e ok, ma intelege si sa stau linistită pentru ca nu va spune nimic si rămânem prieteni. Ma gandesc ca au trecut deja câteva luni bune de atunci. Voi ce spuneti? I-ar spune iubitului meu sau nu? Multumesc. zi buna!

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„Voi ce spuneti? I-ar spune iubitului meu sau nu?"
===
De unde să știm noi ce fel de om e fostul?!? Poate că da, poate că nu, poate că o s-o țină ca variantă de șantaj față de tine dacă va mai dori să te fufu și altă dată...
E doar problema ta. Și cel mai corect ar fi să fii sinceră i să-i spui tu actualului, indiferent de consecințe. Doar așa o să fii împăcată că (dacă relația voastră va supraviețui) între voi e totul ok, iar el te-a iertat (pe de o parte), și tu nu ești șantajabilă (pe de altă parte).

| Drimmero a răspuns:

Nici nu stiu daca esti doar un troll sau chiar vorbesti serios.

Iubitu' tau ar trebui sa-ti dea cu sutul si sa nu te mai contacteze vreodata,, asta daca are demnitate de barbat adevarat.

| Andreeush a răspuns:

Dacă îl iubeai cu adevărat pe iubitul tău nu l-ai fi înșelat.
Cum te poți uita în ochii lui?

| Holiday a răspuns:

Nu o sa-i spuna. Dar preventiv, ai si tu grija sa nu ajunga prea des in situatia de a se intalni. Nu-i aduce prea des si pentru mult timp in acelasi loc.

| Holiday a răspuns:

"...dar vi le plateste voua Dumnezeu, stai linistita."

Daca asta ar fi "problema", chiar ar trebui sa stea linistita.
Dumnezeu e mama ranitilor si razbunatorul looser-ilor...pff.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă îl iubești pe actualul, nu i spune, a trecut deja ceva timp, e cazul sa uiți și tu ce a fost. E o greseala care s-a întâmplat la începutul relației, dar dacă ii spui acum o sa-și piardă încrederea în tine. Cunosc pe cineva care l a începutul relației a făcut ceva asemănător, apoi au fost bine, au trecut câțiva ani de atunci. E o greșeală ce nu trebuie sa o mai repeți

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! De ce te ai despărtit de fostul iubit? Si acum ca ai o altă relatie de ce l ai cautat pe fostul? Tu stii ce vrei sau nu stii? Adică pe bune daca prietenul cu care esti acum ar fi cautat o pe fosta sa i o tragă, tu cum te ai fi simtit, e urît gestul tau, o fata nu trebuie sa se înjoseasca asa in halul ăsta cum ai facut o tu, trebuie sa i spui tot adevarul actualului cu care esti acum, ca el sa decida te iartă sau te părăseste. Noi nu stim sigur daca fostul i ar spune actualului ca a ti fost impreună, ei se cunosc? Fostul cu ăsta cu care esti acum? Poate la o partida de bautură i ar spune, ca omul beat nu se mai controlează si spune tot.

| Andruta99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietenul meu actual si fostul nu se cunosc, Nu au prieteni comuni sau ceva asemănător. Fostul m-a cautat pe mine si fiind certata cu iubitul meu m-am văzut cu el. Stiu ca este urat gestul pe care l-am făcut si il regret enorm...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andruta99):

Bună! Atunci stai linistită, ai facut cum ai crezut ca e mai bine, singurul care are dreptul sa ne judece este numai Dumnezeu, si el ne judecă cu dreptate,, nu cum fac oamenii care se cred ei superiori, ai gresit si tu, dar acum totul e bine sau o sa fie bine. Sanatate multă.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Parerea mea sincera este sa ii spui iubitului tau ce ai facut cu fostul pentru ca se va afla pana la urma si nu e corect fata de partenerul tau actual.Stiu prin ce treci, chiar am pus si eu o intrebare pe TPU acum cateva zile despre cum ar trebui sa procedez.Iti spun ce am facut eu, sunt putin mai diferite situatiile ca eu nu am mers asa de departe.Eu pe fostul l-am cunoscut la 15 ani dupa 4 ani de relatie ne am despartit si am inceput o alta relatie cu sotul meu actual, avem 6 ani impreuna, dupa 6 ani fostul m-a contactat pe Facebook si am inceput sa vorbim, initial am vrut sa ramanem prieteni dar conversatia nostra a degenarat in alta parte, am inceput sa vorbim despre noi mai mult si pentru un moment uitasem ca sunt casatorita pentru ca au reiesit sentimente vechi la iveala, nu ne-am intalnit decat am vorbit la telefon cateva zile, ideea este ca asa mi-a zis si mie fostul ca nu va spune sotului meu ca am vorbit dar nu am lasat sa treaca timpul si i-am spus sotului meu ce am facut si m-a iertat mai ales ca nu am facut altceva decat sa vorbim, din pacate fostul isi dorea mai mult de la mine decat o prietenie si nu am avut de ales decat sa inchei orice legatura cu el.Parerea mea sincera este sa ii spui iubitului tau ce ai facut daca zici ca il iubesti foarte mult pentru ca nu merita treaba asta sa ii ascunzi, poate el chiar te iubeste cu adevarat, nici tie nu ti ar place sa ti se intample asta sau pune ti ordine in ganduri si in sentimente si fa o alegere pana nu este prea tarziu.Asuma ti riscul chiar daca poate il vei pierde pe actualul dar mai bine asa cu sinceritate de la bun inceput decat sa porti povara pe suflet.Eu asa as face dar asta ramane la alegerea ta.Bafta!

| Anonim2136493 a răspuns:

Nu cred ca i-ar spune iubitului tău actual. Încearcă sa treci peste și sa te concentrezi pe relația ta actuala! Asta e ceea ce contează pentru tine in prezent

| dicktare a răspuns:

Clar. il iubesti pe dracu. cu siguranta iubitul tau deja stie dar. si el il iubeste pe dracu. doamne iarta ma