| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Ma numesc Elena și am o problema medicală (sunt sterilă)
Am acceptat ușor ideea ca cu pot avea copii.
Problema e ca sunt într-o relație și bărbatul știe ca nu pot avea copii însă el își dorește un moștenitor.
A-și infia un copil însă nu ma simt pregătită nici emoțional nici financiar.
Credeți că o să rămână o problema în relația mea? Sau ar trebui să rămân singura toată viata cu 30 de câini și pisici?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai atatea animale pe langa tine? Ce barbat ar sta cu tine?

| cuvant a răspuns:

Buna Elena,
Daca acest barbat te iubeste te va accepta cu aceasta problema. Plus va adopta un copil cand va veti simti amandoi pregatiti deoarece il veti creste impreuna.
Daca nu te va accepta va pleca dar fii optimista ca exista un barbat care te va accepta asa cum esti.
Situatia e foarte grea la tine atat din punct de vedere emotional cat si a relatiei cu iubitul tau.
Nu te invinui pentru ce nu este al tau. Ai o problema dar nu inseamna ca poti avea o poveste de dragoste frumoasa.

| DeathIncarnate a răspuns:

Ii explici frumos fricile tale si daca te iubeste intelege si nu grabeste lucrurile.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ati fi singura/unica familie care NU pot avea copii din motive obiective/bine intemeiate si din acest motiv isi traieste intreaga viata fara a avea in preajma lor un copil infiat. Insa ai/ati putea opta (bineinteles daca uterul este functional) sa ti se implanteze ovule prelevate dintr-o ''banca speciala'' care sa fie fecundate de spermatozoizii sotului tau. Trebuie sa te interesezi si sa afli daca aceasta posibilitate exista si este si viabila in cazul tau. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt tehnici de inseminare in vitro.
Sperma de la bărbatul dvs și ovulul de la o persoană anonimă.
Fecundarea in vitro, embrionul se plantează la dvs.
Sunt clinici în România.
Asfel el va fi mulțumit ca are urmași. Cunosc un astfel de caz, =toți sunt fericiți, inclusiv bunicii.
S

| Andreeush a răspuns:

Nu e bine să gândești așa. Poți să adopți un copil atunci când te vei simți pregătită. Nu te obligă nimeni să faci ceva ce nu vrei.
Cât despre bărbatul cu care ești, dacă te iubește cu adevărat va rămâne lângă tine orice va fi. Dacă nu asta e, o să găsești pe altcineva.

| Holiday a răspuns:

Termina cu prostiile, nu toti barbatii vor copii la 25 de ani. Poti infia si cand te simti pregatita, daca te vei simti vreodata, nu trebuie s-o faci doar ca vrea el.

| sofisis a răspuns:

In primul rand esti incredibil de egoista. Nu crezi ca normal si matur ar fi sa ii spui partenerului? Asa el ar putea decide singur daca vrea sau nu sa ramana cu tine. Nu este correct sa nu ii spui. Sunt o gramada de femei care nu pot face copii iar partenerii le-au ramas alaturi. Dar stiind! Alegand EI asta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

,,Problema e ca sunt într-o relație și bărbatul STIE ca nu pot avea copii însă el își dorește un moștenitor. ''

| Plato a răspuns:

Ar fi ajutat sa mentionezi ce varste aveti. E perfect normal sa-si doreasca (,) copii, cred ca-ti dai seama. Daca nu sunteti potenti financiar, oricum nu va da statul copilul. Dar emotional de ce n-ai fi?

| Ineys a răspuns:

Pai, daca nu esti pregatita financiar de ce pui problema de copil. Adica daca ai putea sa faci si nu ai fi pregatita financiar ai face?

La fel si cu partea emotionala. Daca nu te simti inca pregatita pentru statutul de mama faci copil? Aici din cate vad principala problema nu e ca nu poti face copil ci ca nu esti gata sa iti iei rolul de mama. Probabil din cauza ca nu poti avea copii s-a intamplat ceva in subconstientul tau.

| Crackman a răspuns:

Na... poate o face cu alta femie. Este si asta o varianta. Adoptatul... nu stiu depinde cum gandeste el. Trebuie oricum sa vorbesti cu el si gasiti ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aș vrea să am și eu această problemă medicală ))
Depinde acum, daca acest bărbat nu te acceptă, asta e, nu faci absolut nimic dacă nu ești pregătită.
Next.
Unul dintre amicii mei din copilărie a fost adoptat, mama lui nu a putut avea copii, iar soțul a acceptat-o așa cum este, acum el este mare, are 19 ani, sănătos, frumos, fericit și știe că este adoptat.