| AdelinaIoana11 a întrebat:

Ma numesc Ioana și am 15 ani, și am nevoie de ajutor cu o problema. A 2a oară când am făcut dragoste cu iubitul meu, prezervativul s-a rupt, însă abia începusem, nu s au efectuat mai mult de 5 repetari după ce s-a rupt, după astea m-am șters bine ( nu părea nici o urma de sperma ) iar acum mi-a întârziat menstruația, pana acum venea cu 3 zile mai devreme iar acum au trecut 3 zile de când trebuia normal sa vina, fără sa vina mai devreme, sânii sunt tari și Ma dor când apăs, știe cineva care este cauza și ce as putea face dacă as fi însărcinată? Va rog ajutați-Ma,

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate forma numai/doar in cazul in care sexul este intretinut IN timpul celor 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE si de asemenea numai/doar in cazul in care IN VAGIN a ajuns sperma. In cazul prezentat se pare ca actul sexual a fost intretinut cu mai putin de 9-10 zile inainte de data calculate de a incepe menstruatia, adica in perioada infertile a ciclului menstrual, in care formarea sarcinii este complet IMPOSIBILA. Probabil ca ne inceperea menstruatiei se datoreaza unor dereglari hormonale ce se pot produce uneori din diverse motive medicale. Numai in cazul in care menstruatia nu va porni nici in urmatoarele 4 zile, doar atunci, in acel caz, trebuie efectuat un test de sarcina. Probabilitatea de a fi insarcinata este EXTREM de mica spre 0 (zero) in cazul in care sexul a avut loc cu cateva zile inainte de momentul in care ar fi urmat sa porneasca menstruatia. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu vorbesti serios? Ai avut sex si inca vii sa ne intrebi care-i cauza intarzierii menstruatiei?
Evident, o sarcina!

| Emilian65 a răspuns:

Mai asteapta sa treaca 21 zile si apoi fa un test de sarcina. Acest test iti va spune corect daca esti sau nu gravida.

| Chetys a răspuns:

Însărcinată nu cred ca esti, ciclu poate întârzia din vina hormonilor si din vina faptului ca avea ti-ai început viata sexuala, daca nici dupa 5-6 zile nu-ti vine menstruatia fa un test de sarcina..singura solutie in caz de sarcina este avortul...sanii tari sunt semn ca urmează sa-ti vina, pentru ca la sarcina sâni devin tari abia dupa 3-4 săptămâni de la ultimil contact sexual

| iamroxiiiiiiiiiiii1923938202020 a răspuns:

Probabil trebuie să-ți vina de aceea te dor sanii si ai simptomele acelea.