| tina9206 a întrebat:

Buna ma numesc Tina si am 21 de ani si as vrea sa imi zic si eu povestea.
O sa incep prin a va povesti ca am o relatie d 3 ani si jumatate si sunt in Franta impreuna cu prietenul meu recunosc ca totul e bine intre noi prietenul meu ar fi in stare sa faca orice pentru mine dar am momente cand simt ca nu il mai iubesc asa ca la inceput si asta ma face sa ma simt tare prost fata de prietenul meu.Intr-o zi eram singura acasa si ma plictiseam asa ca mi-am facut cont pe un site de matrimoniale mai mult din curiozitate au tot intrat in vorba cu mine mai multi baieti dar din toti unul singur mi-a atras atentia vorbea foarte frumos si am hotarat sa facem schimb de id-uri si am continuat sa vorbim pe mess vorbeam zi de zi asta timp de aproape 2 luni stia ca sunt in franta si ca am prieten iar acest lucru nu la deranjat sa nu mai vorbeasca cu mine ba din contra am tinut legatura si a vrut sa ma cunoasca mai bine Alex baiatul de pe site-ul de matrimoniale de care va povestesc acum mi-a zis ca i-a placut de mine ca am fost sincera cu el si ca i-am zis din prima ca am prieten.

Intr-o zi vorbeam cu el pe mess si mi-a propus sa vin in tara ca sa ne vedem fata in fata nu numai pe mess eu i-am zis ca nu stiu sigur daca pot veni dar ma voi gandi si apoi ii voi da raspunsul, m-am gandit la ce mi-a zis el si am vorbit cu prietenul meu si i-am zis ca as vrea sa merg in tara sa imi fac niste analize si sa imi fac un control la coloana prietenul meu a fost de acord sa merg acasa imediat dupa ce am vorbit cu prietenul meu am intrat pe mess si i-am zis lui Alex ca vin in tara cand a auzit ca vin s-a bucurat tare mult am facut schimb de numere ca sa putem vorbi cand ajung in tara.Deci zis si facut am venit in tara am vorbit la telefon si am hotarat sa ne vedem ne-am vazut si recunosc ca a fost o atractie reciproca intre noi cat am stat in tara ne vedem zi de zi ne plimbam eram mai mereu impreuna iar cand nu eram impreuna vorbeam la telefon si mi-a mai placut inca un lucru Alex nu mi-a zis niciodata sa mergem mai departe si stiti voi la ce ma refer si asta m-a facut sa imi placa si mai mult de el recunosc ca e dragut,e inalt, plinut, brunet si are ochii caprui Alex mi-a propus sa raman in tara cu el sa nu ma mai intorc la prietenul meu i-am zis ca momentan nu pot face asta dar chiar daca ma intorc la prieten vom vorbi in continuare si el a fost de acord cu mine ma inteles.
Recunosc ca imi place de el si tin la el nu il iubesc pentru ca nu pot iubi 2 persoane in acelasi timp dar sper ca timpul le va rezolva pe toate.Nu il pot lasa pe prietenul meu m-as simti simti vinovata dar nici pe Alex nu as vrea sa-l pierd imi este foarte drag si cand am ceva pe suflet lui ii pot zice orice ma asculta, ma intelege si imi da sfaturi si inca un lucru mi-a zis prietenul meu ca daca eu il parasesc el nu ar mai avea nici un motiv sa ma traiasca si sincer nu as vrea sa pateasca sau sa-si faca vreun rau din cauza mea m-as simti vinovata si as trai toata viata cu ideea ca din cauza si-ar putea face vreun rau dar nici sa stau cu el nu as putea daca nu l-as mai iubi.Alex mi-a zis ca lui ii place foarte mult de mine si ca tine foarte mult la mine iar eu i-am zis ca daca vorbeste serios sa vina la mine acum urmeaza sa vedem cand poate veni el la mine si apoi ma voi hotara ce voi face mai departe dar faza e ca nu stiu daca e bine ceia ce fac.
Cam asta e povestea mea asa in mare imi cer scuze daca am mai facut greseli de ortografie si daca aveti un sfat pentru mine va rog sa mi-l dati si inca un lucru sa nu ma judecati pentru ceia ce am facut pentru ca sunt sigura cu totii mai facem greseli va multumesc si astept sfaturile voastre va pup!

10 răspunsuri:
| Jony123 a răspuns:

Mare prostie ai facut, dar ar fi si mai mare prostia daca ai continua cu Alex, indiferent daca ramai sau nu cu prietenul tau.
Eu iti zic sincer, baiatul ala te trateaza mult prea bine iar oamenii in general cand au parte de prea mult bine au tendinta de a da cu piciorul binelui, asa din narav prostesc.
Ramai cu Alex si ai sanse 90% ca sa fi dezamagita in cateva luni de el si ai sa plangi dupa prietenul tau in hohote de ai sa zici ca ai fost o mare proasta cum nu sa mai vz pe lume, crede ce iti zic.
Sfatul meu e sa vb deschis cu prietenul tau, sa-i zici ca uneori simti monotonie, el sigur va face ceva in legatura cu asta, darr va trebui si tu sa contribui la problema asta...

| tina9206 explică (pentru Jony123):

Buna va multumesc frummos pentru sfaturi si pareri acum sa va zic si de ce am facut ceia ce am facut am incercat sa vorbesc cu prietenul meu sa mai iesim sa ne distram mereu imi promite ca iesim iar cand vine weekend-ul imi zice ca este obosit si ca vrea sa doarma am incercat toate metodele sa-l fac sa se schimbe urata nu sunt ca sa zic asa deci nu ar avea de ce sa ii fie rusine sa iasa cu mine acum sa va zic cum arat ca sa va faceti o parere sunt bruneta am ochi albastri 1.65 si 57kg deci nu arat rau si inca un lucru seara cand vine de la servici nu stie sa faca altceva decat sa imi vorbeasca de ceia ce face el la servici imi zice de patronul lui ce face cu el si ce vorbesc iar pe mine nici macar nu ma intreaba daca sunt bine iar daca vreau sa-i zic ce am facut in ziua respectiva ma lasa sa-i zic asa cateva cuvinte apoi incepi iar sami povesteasca de sefului de parca el ar fi prietena lui nu eu iar eu daca vreau sa-i zic sa ma asculte si pe mine ce am si eu de zis imi zice sa-l las sa-mi zica ce are de zis ca daca nu vorbeste cu mine nu are la cine sa se descarce iar eu stau si ascult ca nu am in cotro nu pot sa zic ca nu il iubesc pe prietenul meu il iubesc dar fazele pe care le face el ma fac sa ma indepartez de el si inca ceva mi-a zis danysan ca am mintit in legatura cu problemele mele de sanatate vreau sa-ti zic ca nu am mintit chiar deloc am probleme la coloana acum 2 ani am avut un accident de masina si am avut 3 inele sarite si am fost nevoita sa stau imobilizata la pat timp de o luna de zile nu aveam voie sa merg deloc decat pana la baie si atat imaginati-va cum este sunt sigura ca nu ati suporta sa stai in pat nici macar o zi fara sa va miscati deloc dupa 2 saptamani dupa ce mam refacut am decis sa vin in franta la prietenul meu mi-am last si scoala pentru el numai ca sa fim impreuna sa muncim si sa ne facem un viitor de regula eu nu trebuia sa muncesc cel putin 2 ani pentru ca riscam sa mi se deplaseze iar inelele dar nu am ascultat sfaturile mamei mele si a medicului meu si totusi mam incapatanat si am venit in franta ca sa muncesc momentan lucrez intr-un camping fac menaj si ca sa va fac sa intelegeti ceia ce fac eu aici fac curat prin mobiloane sunt nevoita sa mult mut paturi pentru a face curat frigidere care sunt mai grele decat mine spal banchetele de la bucatarie cu apa rece indiferent de sezon iar acest lucru miau cam agravat problemele la coloana am dureri foarte mari si am momente cand nici nu pot sa ma ridic din pat mi-am facut analize la coloana si doctorul mi-a zis asa daca vreau sa nu am probleme si mai mari sa nu mai muncesc sau sa imi schimb locul de munca si stim cu totii cat este de greu sa-ti gasesti de munca in ziua de azi mai ales printre straini nu te intelege nimeni si iti zic in fata daca vrei sa muncesti le accepti conditiile daca nu, nu te angajeaza deci tot ce am zis este adevarat nu am de ce sa mint in legatura cu problemele mele de sanatate mai ales la coloana pentru ca cu asa ceva nu se glumeste va multumesc inca odata pentru sfaturi si le astept in continuare indiferent ca o sa-mi dati dreptate sau o sa ma judecati.

| Danysan a răspuns:

Cu toti facem Greseli dar a ta e mare si ai tradat un baiat care te iubeste in cel mai penibil mod -Ba chiar ai mintit ca ai si ceva prb de Sanatate.Eu te intreb tu crezi ca e vina lui ca nu mai ai atatea sentimente fata de el ca la inceput, nu, e a ta pentr-u ca vad ca el face tot ce se poate ca sa te faca sa te simti iubita.Inca ceva pe asta de l-ai cunoscut asa subit ca te pliteseai nu il iubesti ci esti doar atrasa de el atat.Intotdeuna se sta cu baiatu pe care il iubesti, pentr-u ca in momentu in care se cam risipeste atractia sau la Batranete, cine crezi ca va ramane? ramane iubirea.Incerca sa te impaci cu ideea ca a fost o scapare si atat -Fa-te ca nici nu s-a intamplat, sau pleaca cu iubitu tau intr-o Vacanta undeva ca sa va apropiati mai mult ca a inceput sa scartaie treaba.la final iti spun doar atat nu da ce ai pentr-u o tampenie. Asta poate sa vb cu sute -poate sa aiba cate vrea -sa cunoasca multe fete si sa aiba de unde alege.Asa ca tu stai calma, se mai intampla dar tu ai facut-o grosolan si ai mare grija!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Alex stia de la inceput ca ai prieten nu trebuia sa se comporte asa, o sa vorbesc mai multe cu tine( daca o sa vrei) am sa fiu impotriva ta dar sa nu te superi, doar sa iei in calcul ceea ce unii dintre noi o sa ne dam cu parerea. Ce sti tu despre trecutul lui Alex, ai cunosti prietenii, cat timp ti-a petrecut cu el in tara ai cunoscut pe cineva din anturajul lui? Nu te duce capul deloc, te lasi amagita de frumusete si vorbe bine alese, un baiat curat la suflet nu facea ceea ce a facut acest Alex, daca stie ca ai o relatie nu ar incerca sa te desparta de prietenul tau, eu zic sa fi cu mare bagare de seama si te rog sa-mi raspunzi la intrebari

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, tu pe ce lume traiesti? "Eroina" noastra are un prieten care o iubeste, ea i-a inselat increderea pentru ca mai apoi sa-l si tradeze. Cu toate astea, in aceasta poveste, tu il vezi vinovat pe Alex, un baiat care incearca sa-si gaseasca jumatatea... Fa-ti un control!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tina, prietenul tau munceste ca sa aveti ce manca. Poate din punctul tau de vedere nu pare mare lucru, mai ales ca stai acasa si o freci pe site-uri de matrimoniale, flirtand cu alti baieti. Intr-adevar, poate nu mai are timp sa te scoata peste tot, sa iti satisfaca nazurile si sa iti sufle in laptic, dar asta se intampla pentru ca are multe pe cap si incearca sa va asigure un viitor. Iti povesteste despre patronul lui pentru ca are nevoie de sustinere si din moment ce el te sustine pe tine, te hraneste si iti ofera un acoperis deasupra capului in timp ce tu il inseli pe site-uri de matrimoniale, se gandeste ca ii poti oferi macar suport moral.

Eu sper sa ramai cu Alex, prietenul tau din Franta isi rupe carca ca un prost pentru o curva nerecunoscatoare. Imi pare rau ca probabil nu va afla niciodata ce faci pe la spatele lui si continua sa aiba incredere in tine, chiar nu pare sa merite asa ceva!

| tina9206 explică (pentru anonim_4396):

Draga krakilla in caz ca nu ai vazut ce am zis mai sus si eu muncesc nu stau toata ziua pe site-uri de matrimoniale si eu imi rup spatele muncind si eu vin obosita de la servici si totusi am timp si pentru el il ascult il sprijin dar am nevoie si din partea lui de acelasi lucru iar alex ma asculta si imi este aproape neconditionat eu daca vreau sa-i zic prietenului meu ca simt nevoia sa mai iesim si noi el imi zice ca e obosit daca a vrut prietena tanara ar trebui sai satisfaca poftele din toate punctele de vedere la inceput cand am venit la el ieseam mereu acum a devenit foarte comod prefera sa stea in casa indiferent cat ai munci mai trebuie sa mai iesi sa te mai distrezi nu sa stai numai in casa daca acum cat suntem tineri nu iesim mai tarziu cand vom face un copil sigur nu vom mai avea timp pentru noi tu krakilla ai sta cu o persoana care tear tine numai in casa si nu ati iesi deloc? si care nici macar nu tear intreba daca esti bine? pe mine lucrul asta ma deranjeaza ma face sa ma simt ca si cum as fi mama lui il ascult il sprijin ii dau sfaturi iar el nu ma asculta deloc i-am zis de nenumarate ori sa ma asculte si pe mine sa ma sprijine dar nu incearca sa faca absolut nimic in privinta asta e si normal sa caut sprijin in alta parte nu crezi? si multumesc pentru jignirea pe care miai adus-o daca am incercat sa caut sprijin in alta parte asta nu inseamna ca sunt asa cum ai zis tu ce tu nu ai facut niciodata greseli esti perfect? eu nu am inselat icrederea prietenului meu si nici nu l-am inselat in alt sens nu as putea face asa ceva doar ca am caut in alta parte intelegere si sprijin moral ceia ce prietenul meu nu stie sa imi ofere cu totii avem nevoie de prieteni si mai bine vorbesti cu unul strain decat sa vorbesti cu cineva pe care il consideri prieten in fata iti vorbeste frumos si pe la spate te barfeste si rade de tine ca sa zic asa si eu din pacate nu am o prietena atat de buna in care sa am o asemenea incredere din pacate nimeni nu intelege prin ce trec si nici nu incearca sa se puna in pielea mea voi credeti ca mie imi este usor sa muncesc prin straini si nimeni sa nu ma inteleaga numai cei care sunt in afara si muncesc din greu sau care au muncit in afara stiu ceia ce simt eu acum mai ales daca persoana de langa tine nu te intelege si nu te asculta te simti singur a nimanui te simti abandonat

| anonim_4396 a răspuns (pentru tina9206):

Ok.

Jignirea nu mi-o retrag, in ochii mei cam la asta te reduc. Daca simti ca prietenul tau nu e ceea ce ti-ai dorit, pleci si atat, nu iti bagi joc pe la spatele lui. Cum te-ai simti daca intr-o zi ai afla ca a plecat pana in Romania dupa o alta fata pentru ca el avea impresia ca nu esti alaturi de el?

Dar sa revenim. Poate omul e coplesit, poate are prea multe probleme. Trebuie si tu la randul tau sa intelegi ca viata se bazeaza pe compromisuri. Poate ca el a vrut prietena tanara dar nu cred ca a vrut-o ca sa o tina toata ziua prin cluburi si iesiri, si-a dorit-o ca sa aiba cine sa ii fie alaturi si sa-l inteleaga. Spun asta pentru ca nu cred ca la 21 de ani ai trecut vreodata prin asa ceva, dar uneori chiar te simti coplesit. Nu mai ai chef de prieteni, de iubita, de familie si fiecare secunda de timp liber e ca o gura de oxigen. Tu vrei ca el sa isi rezolve problemele la munca si apoi sa iesiti sa va distrati. Ce nu intelegi este ca el nu se distreaza, avand atatea pe cap, iesirile de genul asta nu fac decat sa-l oboseasca mai mult si sa-i faca rau. Am avut si o eu o perioada de acest gen si iti marturisesc ca a fost un calvar, din fericire nu eram implicat intr-o relatie in acel moment dar nu cred ca as fi reusit sa fac mai multe decat prietenul tau.

Dar sa ne intoarcem la tine. Esti tanara, vrei sa gusti viata, esti plina de energie si esti intr-o tara straina. In acelasi timp te simti sigura si, ca oricare alt om, cauti alinare si afectiune. Te inteleg si stiu ca nu e vina ta, nimeni nu poate controla ce simte. Imi pare rau ca te afli in situatia asta dar imi pare rau si de prietenul tau care va suferi mai tarziu pentru alegerile pe care le faci tu acum. Dar alegerile pe care le faci sunt ale tale si au consecinte. Sa-ti inseli partenerul nu e o scuza in nici o situatie, dupa cum am mai spus, relatia nu te mai multumeste, iti faci bagajele si pleci. Si nu spune ca nu l-ai inselat, "inselat" nu inseamna doar sex, i-a inselat increderea pe care el o are in tine, mintindu-l si apoi petrecandu-ti timpul cu alt baiat.

Sa revenim la Alex. El nu e cu nimic mai bun decat actualul tau prieten. Alex vrea sa ti-o traga, cum vrea mai orice baiat in prima faza. Alex nu se poarta cu tine frumos pentru ca e special ci pentru ca te cunoaste de mai putin timp si pentru ca are un scop. Alex este exact prietenul tau inainte sa intervina probleme la munca si rutina. Alex suntem cu totii, si eu m-as purta la fel de frumos cu tine si ti-as spune ce stiu ca vrei sa auzi, nu e chiar atat de greu daca nu esti prostalau. Nu spun ca e imposibil ca Alex sa se dovedeasca mai potrivit pentru tine decat actualul prieten spun doar ca ti se pare mai bun decat prietenul tau pentru ca iti ofera mai mult decat el. Dar Alex iti ofera mai mult pentru ca lui ii este mult mai usor sa faca asta, in momentul de fata.

Daca prietenul tau doar se asteapta sa-l asculti si nu face acelasi lucru pentru tine, sunt de acord ca nu e in regula. Pentru persoana iubita trebuie sa-ti faci timp, problema este ca dupa ce intervine rutina oamenii sunt mai dezinteresati.

Din nou, imi pare rau ca ti-e greu si inteleg intr-o anumita masura de ce ai facut ce ai facut, dar tot nu pot fi de acord. Tuturor ne este greu si cu totii ne simtim singuri mai devreme sau mai tarziu. Nu pot sa iti sugerez decat sa te gandesti bine la urmatorul pas si poate sa gasesti o solutie pentru a face relatia sa mearga, desigur, doar daca iti doresti ca ea sa mearga.

| tina9206 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru ceia ce mi-ai zis si ca ai incercat cat de cat sa te pui in pielea mea si sa incerci sa te simti asa cum ma simt eu acum singura si a nimanui da recunosc ca nu a fost frumos din partea mea ceia ce i-am facut prietenului meu pe le spate dar alta solutie nu vedea sincer simteam nevoia sa vorbesc cu cineva sai pot zice ceia ce simt si sa ma sprijine cat de cat si asta a facut alex chiar daca am fost in tara nu am fost ca sa ma vad cu alex nu asta a fost primul lucru pe care lasi fi facut am fost sa imi fac analize la spate ca am probleme cu spatele si destul de grave si daca tot am fost am zis sa ma vad si cu el oricum nu aveam nimic de pierdut daca ma vedeam cu el.Bine eu imi doresc ca relatia mea cu prietenul meu sa mearga iar nu vreau sa ma despart de el pentru ca nu pot da cu piciorul la o ralatie de aproape 4 ani dar mi-as dori sa se schimbe sa ma inteleaga si pe mine pentru ca aici nu il am decat pe el si imi este tare greu crede-ma as face orice sa fim ca la inceput dar cand vad ca el nu face nimic ma face sa ma indepartez de el asteapta mereu numai eu sa fac primul pas si inca un lucru eu mi-am lasat scoala si am venit la el in franta si plus de asta mai am si probleme cu spatele dar am zis ca daca vin langa el vom putea sa realizam ceva impreuna dar el s-a schimbat la 180 de grade nu mai este baiatul care era la inceput nu stiu dar da-mi si mie un sfat sa reusesc sa-l fac sa ma inteleaga si pe mine pentru ca eu sincera sa fiu nu mai stiu cum sa fac sa fie iar ca la inceput te rog ajuta-ma am mare nevoie de ajutor

| anonim_4396 a răspuns (pentru tina9206):

Nu te cunosc nici pe tine, nici pe prietenul tau iar in situatia voastra nu exista sfaturi universale. Totul depinde de tine, pana la urma. Ce esti pregatita sa accepti, ce esti pregatita sa induri si nu in ultimul rand cat de mult te poti schimba. Din cate am inteles deja ai discutat cu prietenul tau si el nu pare a avea vreo intentie de a se schimba. In cazul asta poti astepta in speranta ca lucrurile se vor schimba sau, si imi pare rau sa spun asta, poate ar trebui sa iei in considerare despartirea. Inteleg ca e greu. Bine, greu e putin spus, dar in momentul in care ai de ales intre doua rele, alegi raul mai mic.

Sper sa gasesti solutia potrivita pentru tine.