| Gabygabyb3 a întrebat:

Buna, ma poate ajuta cineva sa mi calculez perioada ovulației? Eu am o aplicație care o folosesc de 1 an de zile dar am zis sa întreb și aici sa am mai multe răspunsuri.
26 aprilie
23 mai
19 Iunie
14 Iulie astea au fost ultimile dați când mi-a venit ciclul ma tine cam
5 zile. Acum ar trebui sa-mi vina cam pe 9 August. Pe aplicație îmi spune ca perioada fertila a fost intre 21-27 Iulie iar ziua ovulației a fost pe 25. Iar eu am avut contact sexual pe 29-și 30. Va rog mult de tot sa-mi răspundeți

6 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

La un ciclu de 25 zile prima zi care nu e safe este ziua 7, ultima zi care nu e safe este ziua 14. Zilele pe care ti le da aplicatia sunt corecte. Sansele cele mai mari sa ramai insarcinata au fost intre 21 si 28 iulie.

| Gabygabyb3 explică (pentru seth2016):

Iar dacă am făcut pe 29 seara mai eram fertila? Sau nu e nicio problema

| Gabygabyb3 explică (pentru seth2016):

Îți pot scrie in privat te rog?

| seth2016 a răspuns (pentru Gabygabyb3):

De unde as putea eu sau altcineva sa stie cat a zabovit pe acolo ovulul? Nu e chiar stiinta exacta.

| Gabygabyb3 explică (pentru seth2016):

Dacă data ovulației a fost pe 25, iar eu am citit ca ovulul este intre 12-48 de ore după se degradează nu știu dacă m-am exprimat cum trebuie

| seth2016 a răspuns (pentru Gabygabyb3):

Ca sa afli mai exact, metoda calendarului se foloseste in combinatie cu metoda mucusului cervical si cu metoda temperaturii bazale.
Probabil ca un ginecolog te poate lamuri mai precis.