| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt din nou foarte prost.Stateam afara cu bunica mea si ma intreaba evident daca vorbesc cu vreun baiat deoarece am fost mereu singura si vrea sa imi gasesc un prieten.De ceva vreme ies prin oras cu un fost coleg de liceu dar ca amici,ne intelegem super dar nimic mai mult si a si inceput ca eu doar cu baieti cu probleme umblu(baitul cred ca si ramane repetent la facultate si are probleme de sanatate), ca eu doar prostovani atrag si ca niciunul ok nu se lipeste de mine, ca o sa raman fata batrana etc.Si ma simt ingrozitor pentru ca asa e...eu si daca ies in club,vin la mine cei mai "ciudati" baieti,sa nu zic altfel,ori negrii,ori foarte scunzi,ori baieti care arata super rau si isi incearca si ei norocul si da,cei ok nu se obosesc sa vina sa ma abordeze si ma mai fac si de ras cu arabii/negrii pe langa mine( nu pentru ca as fi rasista ci pentru ca sunt beti si respinsi de lumea de acolo din cauza comportamentului sau aspectului). Ma simt defecta, eu chiar arat dragut, sunt si eu anul 3 la o facultate, tot ce cer e un baiat cat de cat ok ca si comportament si fizic dar sunt luati parca cu magnetul din jurul meu.Anii trec, eu raman singura si asta nu ar fi fost o problema daca as fi simtit ca pot fi capabila sa fiu cu vreun baiat dar toti imi sunt luati cum ar veni, orice sansa e spulberata inca de la inceput si deja toata familia mea ma critica ca nu sunt capabila sa am si eu un prieten si stau doar cu prostovani ca doar aia stau cu mine si ca voi ramane singura.Chiar ma simt foarte rau...De ani de zile imi doresc un prieten, inca din generala si mai un pic termin o facultate si degeaba.

17 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Așa cum am mai spus, ai nevoie să fii (și să rămâi) deschisă și optimistă.
Nici nu știi când și de unde „sare iepurele".
Ți-am sugerat să faci voluntariat, sau să cauți un club (nu de tip „disco", ci din alea unde membrii se ocupă cu o activitate anume: lectură, foto, dans de societate etc.) Astfel poți să restrângi cumva aria de căutare printre cei cu care ai fi potențial compatibilă.
Nu dispera! faci o școală destul de grea ca să îți permită să simți prea mult și din „plăcerile" vieții de student (și nu te invidiez deloc pentru asta), așa că „lipsa" unui prieten nu e cel mai grav lucru care ți se poate întâmpla.
Am o cunoștință care la fel ca tine, e super deșteaptă, bine pregătită, arată chiar bine și abia pe la 30 și ceva de ani și-a găsit pe cineva. Și chiar unde nu se aștepta. Și culmea, tipul nu e chiar la fel de bine pregătit ca ea, dar ei formează un cuplu foarte reușit în ciuda acestui „handicap".
Așadar, capul sus, p'eptu-nainte și lasă viața să curgă. Nu te opune și nici nu încerca să înoți altfel decât e curentul!
Ai încredere, va răsări soarele și pe strada ta!
Cât despre gura lumii - știi cum se zice: e slobodă, doar pământul o astupă!

| GoldenZenith a răspuns:

Incearca sa nu mai fi atat de setata pe ceea ce iti spune bunica, pisica etc. Fii mai deschisa la minte si cauta persoanele potrivite in locurile potrivite.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Stii...depinde foarte multe de ce persoane accepti pe langa tine. Cum crezi tu ca vei gasi pe cineva bine crescut in club, din moment ce mare parte din cei care se duc acolo sunt prostovani? Colegi de facultate nu poti gasi? Sau in locuri frecventate de oameni civilizati, locuri precum o biblioteca, un teatru. Nu-i greu sa intri in vorba cu persoane de acolo. Poti cere niste indicatii privind raftul pe care se gaseste o anumita carte. Dupa ce o gasesti ii ceri permisiunea sa te asezi in apropierea acelui baiat. Daca chiar vrei o persoana normala, caut-o intr-un loc frecventat de astfel de persoane. Nu poti gasi pe nimeni conform standardelor tale mergand numai in astfel de locuri. Deci nu te mai plange, ca e si vina ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți alegi un câine? Iubirea pentru tine ce înseamnă: cineva cu un caracter corespunzător cerințelor și nevoilor tale și cu un fizic atractiv? Îți acorzi prea multă importantă (într-un fel) prin intermediu studiilor și a statutului. Probabil că în mintea ta ți-ai proiectat imaginea bărbatului perfect. Nu vezi esența lucrurilor. Ți-ai creat niște 'bariere'/ standarde. Te consideri la un anumit 'nivel'. Iubirea nu înseamnă să fi cu cineva care este aproape la fel de 'perfect' ca tine. Nu mai trata oamenii ca pe niște roboți defecți. Iubirea înseamnă să iubești pe cineva pentru ce te face să simți (sentimente profunde și intense, acea 'chimie'). Nimic nu te afectează dacă nu-i acorzi importanță. Prin atitudinea ta atragi doar băieți cu care n-ai vrea să fi. Cauți prințul din mintea ta (este doar în mintea ta) încât restul băieților ți se par 'imperfecți'. Nu-i alegi iubit lui bunică-ta.

| OMFGConrad a răspuns:

Asta se întâmplă pentru că-ți dorești prea mult. Lasă să vină de sine.
Las-o pe bunică-ta și pe toți ceilalți să-și vadă de-ale lor și tu vezi-ți de-ale tale! Poți fi independentă din toate punctele de vedere.
P.S.: Băieții ok nu-i găsești prin baruri.winking Sau cel puțin nu "îi agăți "de acolo.

| Eduard196 a răspuns:

Eu de la 12 ani vreau sa am o prietena. Am 20/si inca nimic. Te inteleg foarte bine

| DorelExpertu a răspuns:

Baieti d-aia buni cum vrei tu nu o sa gasesti in cluburi.
In cluburi merg doar cei care sunt deja luati, si cei care cauta doar sex. Asta e adevarul.
Sunt si baieti cum vrei tu, dar e mai greu sa-i gasesti.

| MedionTcO a răspuns:

Asculta,daca tu vorbesti cu un baiat care te intelege si care te iubeste,ci nu doar ca vrea ala sex sau ca esti frumoasa,ce te intereseaza de restul lumii? In primul rand daca el are probleme,intreaba-te de ce le are. Multa lume critica persoanele din jur fara sa se gandeasca de ce au ajuns intr-o anumita situatie. Parerea mea este sa comuni,nu cu betivani,crede-ma, in club nu prea o sa gasesti baieti care vor o relatie de durata, ci doar o aventura de o noapte. Iesi prin parc, vezi daca te atrage cineva, incearca sa te imprietenesti. Daca vei sta sa asculti parintii si bunicii cum te critica mai rau iti faci.

| Creierash a răspuns:

"mai un pic termin o facultate si degeaba."
Pai ce mai? Tu faci facultatea pentru baieti?
1. Aspectul conteaza in cazul baietilor. Nu in sensul ca "dar aspectul conteaza", dar este un factor decisiv. Nu vreau sa interpretezi asta ca pe o insulta sau ca pe o aroganta sau superficialitate. Asa e configurat barbatul. Nu se gandeste DOAR la aspect, dar se gandeste SI la aspect. Asa cum nici cartofii prajiti nu ar mai avea acelasi gust daca nu ii prajesti in ulei. Nu mananci uleiul, dar e necesar. Deci in concluzie, aspectul tau conteaza. Daca stii ca nu esti o afrodita, nu visa la fat frumos. De asemenea, daca nu esti o hidoasa, nu te macina cu un hidos (doar daca chiar iti place de el).
2. A fi repetent la facultate nu e nici pe departe o rusine. De fapt, foarte multi studenti care repeta un an la facultate sunt de fapt mai inteligenti decat cei care termina din prima. Cunosc din propria experienta un prieten care repeta un an la o facultate de calculatoare dar care in acelasi timp este angaat la acea facultate cu intretinerea serverului (ce ironic, nu?)
3. Problema la tine este felul de abordare. De ce esti inconjurata de betivi? Pe unde umblii = cine esti. Te caracterizeaza? Daca nu, evita acele locuri.
4. Zici de fostul coleg de liceu. Iti place de el? Pai ce mai astepti? Sa iti trimita invitatie speciala? Lasa fitele de "baiatul trebuie sa faca primul pas" si spune-i ca iti place de el. Fara teama. Sansele sa isi bata joc de tine sau sa rada sunt foarte mici. Nu zic 0, dar mici.
5. Nu iti place de el? Ei bine, apuca-te sa cauti baieti in locurile unde ti-ar placea sa il gasesti pe cel cu care ai vrea sa fii. Baruri/cafenele daca esti genul; sali de sport daca esti genul, la concerte daca esti genul, la biblioteci daca esti genul, videochat daca esti genul, voluntariat intr-o organizatie daca esti genul, etc.
Nu cauta acolo unde stii ca nu te potrivesti tu.

| Alexu9696 a răspuns:

Ce inseamna un baiat normal la tine?

Daca normal inseamna sa fie patratele, destept si cu un job bine platit care sa vrea o iubita si nu doar o noapte... pai sa stii ca ai de asteptat mult si bine.

Eu zic ca "normal" un baiat mai slabut sau doar okay la greutate, cu un job normal poate chiar muncitor ca nu e o rusine, care sa il duca totusi capu, cat sa poti avea o conversatie cu el si sa te vrea pe tine.

Eu fac parte din a doua categorie si am gasit ceva fete dar si multe rejecte.

De ce?

Pentru ca voi fetelor aveti standarde cam mari in ziua de azi.

Mai taiati din ele daca vreri o iubire adevarata... prea eschimoase prea gold diggers.

| Mark2012012 a răspuns:

Buna. Si eu sunt virgin si nu am avut vreo relatie in viata mea. Sunt prea timid. Precizez ca am 26 de ani. Succes!