| anonim_4396 a întrebat:

Mama iubitului meu nu mă place, parcă mă urăște, deși la început mă iubea, dar din cauză că unele persoane care nu mă plac pe mine i-au băgat ei prostii în cap, acum se comportă foarte urât cu iubitul meu. De fiecare dată când noi ne vedem, ea îi găsește ceva de făcut și mereu îl cheamă acasă, uneori pentru motive banale. Iar dacă iese și nu îi zice cu cine, ea tot presupune că iese cu mine și mereu se ceartă cu el pe chestia asta și i-a spus să mă lase. Iubitul meu stă la părinții doar ca să se poată vedea cu mine în fiecare zi, deoarece el are domiciliul în alt oraș, iar eu mă simt prost pentru că el se ceartă atât cu părinții din cauza mea și mă simt foarte vinovată, el știe doar cum sunt eu și chiar nu îi mai înțelege nici el pe părinții lui l. I-am zis să îi spună mamei lui că noi ne-am despărțit, ca să se termine odată toate certurile ăstea, dar el nu e de acord și s-a supărat că i-am zis lucrul ăsta. Cu ea dacă vorbesc sigur am să o aprind și mai tare cu toată ura asta pentru mine. Nu știu ce să mai fac? Să îmi conving iubitul să îi spună că ne-am despărțit sau să las totul așa?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, daca sta la parinti si-i pune in cap, se vor lega de el intai ca are iubita si dup-aia ca de ce n-are iubita.

Din punct de vedere biologic dragostea dureaza 3-4 ani, dupa care partenerii raman impreuna ca prieteni daca au aceleasi preocupari/sunt compatibili.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Mutati-va impreuna

| Romanul86 a răspuns:

Pe el l-ai cucerit. Acuma trebuie să o cucerești pe mă-sa! Arată-i că ești de treabă.

| bbnnmm a răspuns (pentru Romanul86):

Până nu m-au vorbit persoanele ălea care nu mă suportă, ieșeam cu ea în oraș, mergeam în vacanțe cu părinții lui, stăteam ore întregi și povesteam cu mama lui, râdeam, plângeam, vorbeam despre vrute și nevrute. Cred că m-a cunoscut atunci pe deplin. Chiar nu mai știu cum să îi demonstrez, consider că i-am demonstrat atunci tot ce trebuia

| Romanul86 a răspuns (pentru bbnnmm):

Demonstrează-i că ai grijă de copilul ei, cumva! Ea se teme că o să îți bați joc de el sau că profiți de el.
Mergi cu el cumpără-i haine chesti de băieți sau fă-i mâncare și dă-i-o acasă. Spune-i să nu se mai certe pentru tine cu ea.

Să știi că cu soacrele nu e prea bine să vorbești vrute și nevrute ci să ai o relație strict oficială nici măcar cum o ai cu mama ta nu poți avea cu ea.

| bbnnmm a răspuns (pentru Romanul86):

Nu vorbeam despre lucruri personale, că și de el mi-a luat mult să mă deschid, d-apoi cu dânsa. Vorbeam ca între fete oarecum, ea e profesoară la liceu și știe doar cum sunt fetele. Grijă de el am, pe toate le-am făcut, îi luam medicamente când era bolnav, când vine la mine îi gătesc și chiar i-a zis mamei lui și m-a întrebat de ceva rețetă, recent a fost ziua lui, i-am luat chestii de peste 200 de euro, tot ce i-am luat era calitate, nu erau niște nimicuri și erau chestii de care zicea că ar avea nevoie sau că și le-aș dori. Când mergeam pe la ei mereu îi duceam ceva. E de neînțeles gândirea ei.

| Romanul86 a răspuns (pentru bbnnmm):

Află de la iubitul tău ce i-au spus de rău acele persoane despre tine la mama lui. Și după aceea vezi ce poți face.

| SandraEve a răspuns:

Nu il convinge sa ii spuna asta. Las-o in pace pe mama lui. Asa sunt majoritatea mamelor de baieti cand o fata le pune mana pe odorul cel scump. Se va obisnui cu ideea, n are de ales. Una tot o sa i-l ia odata si odata. Daca vei fi tu, cu atat mai mult va fi obligata sa accepte ideea.

| Anonim345anonima3459 a răspuns:

Bună. Și eu am avut aceeași problemă... m-a lăsat de gura mamei lui. Zic să vă iubiți indiferent de gura ei, el o să stea cu tine pe viitor, nu cu părinții lui. O să trăiască cu tine cum s-ar zice.
Aveți grijă de voi. Nu vă lăsați.