| alisa201921 a întrebat:

Bună. Masturbarea și orgasmul la femei ar putea fi o cauza de infertilitate? Analize am făcut și nu sunt probleme (nici la mine nici la soț). Ma gândesc că masturbarea ar fi o problemă din ce am citit pe unele forum-uri.

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Bună răspunsul este nu din contra oragasmul ajuta spermatozoizi sa ajungă mai repede la destinație, sfatul meu este să mergi la ginecologie și endocrinologie pentru a primi cele mai bune sfaturi de la specialiști! Succeshappy

| alisa201921 explică (pentru iulia0514):

Mulțumesc. Acum iau niște tratamente, dacă tot nu merge o sa merg la endocrinolog?

| iulia0514 a răspuns (pentru alisa201921):

Da ar trebui dacă încerci de un an de zile sa rămâi însărcinată și oricum nu are ce-ți rău să-ți facă un consult endocrinologic ar putea descoperi cauza pentru care nu reușești sa rămâi însărcinată

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu mai citi acele forumuri, se pare că sunt populate doar de persoane cu iq subunitar.

| dullcat a răspuns:

Raspunsul e nu!

| anonim3247 a răspuns:

Nu are treabă masturbarea cu infertilitatea.

| alisa201921 explică (pentru anonim3247):

Am citit pe niște forum-uri ca contracția mușchilor de la orgasm poate împiedica implantarea.

| anonim3247 a răspuns (pentru alisa201921):

Ai altă problemă că nu poți rămâne însărcinată.

| anonim3247 a răspuns (pentru alisa201921):

Mergeți la doctor amândoi și sigur o să rezolvați problema.

| anonim3247 a răspuns:

Nu au treabă orgasmele femeii cu infertilitatea.

| Robert2526 a răspuns:

Ce varsta aveti? Ati fost la medic amandoi? Ce tratament iei?

| alisa201921 explică (pentru Robert2526):

Da ambii am fost la medici și am dat analize, am urmărit ovulatia prin ecografii, trompele sunt Ok. Spermograma la fel e bine. Avem eu 23, el 26.

| Robert2526 a răspuns (pentru alisa201921):

Atunci trebuie doar sa ai rabdare si sa mai incerci, daca ovulatia este ok, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Doar ai rabdare

| alisa201921 explică (pentru Robert2526):

Cu răbdarea chiar am o problemă