| Coco_5217 a întrebat:

Buna membrisori!happy
Am si eu o intrebare, de fapt mai multe si v-as ruga, daca se poate, sa-mi raspundeti la ele fara a ma judeca. Acum o luna si jumatate am avut un contact sexual PROTEJAT cu prietenul meu, dupa o saptamana mi-a venit menstruatia, mai exact pe 24 mai, dar luna aceasta nu mi-a venit deloc, mi-a intarziat cu 2 zile deja. Temerile mele sunt urmatoarele : Se poate sa fi ramas insarcinata daca mi-a venit deja ciclul dupa o saptamana de la contactul sexual? Se poate sa se fi rupt prezervativul fara sa simt? Stiu ca sunt intrebari stupide, dar singura nu pot gasi raspunsuri la ele. Inainte, neavand de ce sa-mi fac griji, nu-mi studiam corpul inainte sa-mi vina menstruatia, dar zilele astea am observat ca in dreptul ovarelor sunt foarte balonata, chiar o prietena mi-a spus mai in gluma, mai in serios ca am burta de gravida. Sanii ma dor la fel cum ma dureau inainte de a-mi veni menstruatia, adica in spre exterior, in schimb s-au marit vizibil. Nu stiu ce sa mai fac. Astept raspunsurile si parerile voastre! Multumesc mult! :*

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio sarcină la orizont.
Dacă menstra întârzie mai mult de 7-10 zile de la presupusa dată a ei, este recomandat un test de sarcină.
Sânii dor și cresc în volum și în sindromul premenstrual.
Prietena vorbește mult și greșit, sarcina se vede la burtică după 3 luni de la instalarea ei.
Nu te mai speria și bea ceai de urzică/crețișoară pentru a stimula apariția menstrei.
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil nu esti insarcinata, ci ai o dereglare hormonala. Daca menstra intarzie mai mult de 7 zile, va trebui sa faci un test de sarcina (pentru siguranta) si apoi sa te duci la ginecolog.

| Angelique a răspuns:

Nu poti fi insarcinata deoarece ti-a venit menstruatiatongue (poate ca nu s-a reglat inca), dar ca sa fii sigura pe tine fa-ti un test de sarcinawinking

| iubbirica a răspuns:

Mia pe scurt esti insarcinata. Mergi la o farmagie si cumpara un test de sarcina daca este pozitiv. O sa ai un copil

| Alexutsa4u a răspuns:

Eu una cred ca nu esti insarcinata! E normal ca menstuatia sa iti intarzie sau sa nu iti vina regulat poate e vorba de niste dereglari hormonale! Dar sfatul meu este sa mergi la un doctor ginecolog el iti va explica totul, vei gasi raspunsuri la intrebarile tale si nu in ultimul rand vei fii mai linistita!

| monycutzza a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata.Dar sa fii mai sigura fa-ti un test de sarcina