| mariuscdrz a întrebat:

Mereu cand incerc sa socializez cu vreo fata, pe retele de socializare, mai toate fetele sunt foarte reci, au un comportament rece, respingător si raspund sec. Cand le intreb de ce sunt asa reci, toate imi spun aceleasi lucru: ca au mai avut inainte o relație si ca fostul partener si-a batut joc de ele si de atunci nu mai au incredere in baieti si ca de asta se comporta asa urat. Dar toate zic exact aceleasi lucru. Intrebarea mea este, mai sunt sanse sa gasesti o fata mai normala, fara probleme psihice si fara trecut urat? Inteleg au fost ranite, dar asta nu inseamna ca toti baietii sunt la fel, asta nu inseamna ca si eu o sa-mi bat joc de ele. Asta inseamna ca fetele respective nu o sa mai vorbeasca niciodata cu niciun baiat? Nu o sa mai umble cu niciun baiat niciodata? Ce vina am eu ca fata respectiva a avut inainte o relatie toxică. Daca eu vreau sa-mi fac o relatie serioasa, eu nu mai pot sa-mi fac, din cauza ca fata de care-mi place a avut inainte o relație toxica si si-a batut joc fostul ei iubit de ea? Mai sunt sanse sa gasesti fete normale cu care sa poti socializa normal?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sanse, DACA ea te place cu adevarat. Unde dragostea e putina motive sa gasesc multe de a nu sta de vorba. Nu forta lucrurile. Daca te place va trece peste fostele relatii si prejudecati. Daca vede ca doar tu iei initiativa atunci te va crede un disperat si va face ce va vrea din tine pentru ca esti in limba dupa ea. Joci dupa cum spune ea, profita de tine in cele din urma. Trebuie sa existe un echilibru. Daca simti ca doar tu depui un efort atunci mai bine iti vezi de drum. Timp risipit si energie depusa in ceva ce nu merge din prima.

31 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu se poartă niciuna cu tine așa din cauza la fostul, se poartă cu tine așa pentru că ești plictisitor și nu manifești interes și o bagă pe aia că e mai frumos decât să-ți zică pe față : ești plictisitor lasă-mă.

| mariuscdrz explică (pentru Adry05):

Ai oarecum dreptate in ce spui. Dar daca tu te bagi cu una in seama si nu te bagi direct cu tupeu, gen îi spui "hai sa fim impreuna" din prima, sa zicem ca te bagi cu vreo fata in seama pe o retea de socializare, doar pentru a te cunoaste cu ea, pentru a te imprieteni cu ea. Dar daca fata respectiva, desi nici nu va cunoasteti, este foarte rece, se comporta distant, iti rapsunde greu si sec, iti mai arde tie sa mai vorbesti cu ea? Asa logic ca iti pierzi interesul si conversatiile voastre vor deveni plictisitoare si chiar amăgitoare si se vor sfarsi imediat...

| Adry05 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Păi abordeaz-o și tu diferit că dacă îi scrii ca alte sute de băieți „bună ce faci" logic că îți răspunde sec și plictisit că e plictisită să audă același lucru și practic e un semn că vei fi la fel de plictisitori ca ceilalți care au abordat-o așa

| mariuscdrz explică (pentru Adry05):

Ce bine le zici, dar vreau sa aud si varianta ta. Tu cum le abordezi pe fete pe retelele de socializare, domnule gagicar?

| Adry05 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Sunt fată...

| mariuscdrz explică (pentru Adry05):

Scuze atunci...am crezut ca esti vreun baiat din acela de crede ca le stie pe toate. Dar chiar sunt curios, care ar fi abordarea perfecta si diferita din punctul tau de vedere?

| Adry05 a răspuns (pentru mariuscdrz):

Cel mai simplu, răspuns pertinent la un story, deschiderea directă a unui subiect bazat pe ceva de la story, fără bună ce faci, ce frumoasă ești și alte de astea

| mariuscdrz explică (pentru Adry05):

Nu cred ca mai exista ratati care inca mai incep o conversatie cu "buna frumoaso ce faci"...cat despre raspunsurile la story, cam asta e si modalitatea mea de a începe o conversatie. Cu unele fete, ma refer la fete cu capul pe umeri, fete deștepte, poti purta o conversatie normală si poti socializa cu ea. In schimb cu alte fete, cu gunoaie de fete, cu rebuturi umane, cu rebuturi sociale, nu prea ai ce discuta indiferent cum incepi conversatia cu ea...

| mariuscdrz explică (pentru mariuscdrz):

Poti socializa cu ele*

| RAY a răspuns:

Poti esti prea disperat man, nu te-ai gandit la asta? cum sa vrei o relatie serioasa cu o necunoscuta? cunosti un om apoi mai vedeti voi ce o sa fie

| mariuscdrz explică (pentru RAY):

Nu a zis nimeni ca piti sa-ti favi relatie serioasa cu o necunoscută. Dar pe retele de socializare te poti cunoaște cu o fata, poti vorbi cu ea, te poti cunoaște cu ea, si uite asa deniti prieteni, apoi deveniti un cuplu. Pas cu pas. Dar daca fata nu este interesata, este rece, distanta si iti raspunde foarte sec, inseamna ca fata nu te place, nu te vrea si este imobilism sa poti socializa cu o asemenea fata in mediul virtual.

| mariuscdrz explică (pentru mariuscdrz):

Imposibil*

| RAY a răspuns (pentru mariuscdrz):

Corect vezi ca stii

| mariuscdrz explică (pentru RAY):

Asta am zis si eu, mai intai te cunosti cu fata respectiva, apoi deveniti prieteni, apoi deveniti un cuplu. Nu poti "intra" direct intr-o relatie cu ea, daca nu va cunoasteti in viata reala. Mai intai te cunosti cu fata respectiva, apoi socializezi cu ea, apoi va împrieteniti, va cunoasteti in viata reala si apoi deveniti un cuplu. Aici conteaza doar sa existe chimie intre baiat si fata, sa existe iubire. Daca tu ca baiat esti interesat dar pe fata o doare undeva de tine, nu este interesata de tine, este distanta, iti rapsunde greu si sec, este imposibil sa poti socializa normal cu ea, sa poti sa comunici cu ea, sa te poti cunoaște bine cu ea...

| RAY a răspuns (pentru mariuscdrz):

Eu spun ca esti norocos,sa intelegi de ce spun asta,eu am patit-o cu foarte multe fete care doar ma foloseau ca nu aveau cu cine conversa, majortatea de pe online asta vor sa vb cu cineva nu vor altceva,asa de plictiseala si iti petreci zile, nopti tu sperand la cv ea iti satisface nevoile atat, e daca intalneam ca tine nu aveam ghinionul asta, fetele nu inteleg ca noi vrem cv nu cautam prieteni cu ele, sa fim seriosi nu cautam prieteni cu fetele, vrem o aventura sau o relatie sau ceva nu sa ne pierdem timpul aiurea prin discuti inutile

| mariuscdrz explică (pentru RAY):

Ai o foarte mare dreptate aici...

| RAY a răspuns (pentru mariuscdrz):

2 ani omule pierduti aiurea, daca le spun ce vreau sunt obsedat sexual, misogin, dar sunt hetrosexual mann nu sunt fata, nu vreau prieteni cu fete

| Violleta2022 a răspuns:

Oare cand o sa invatati ca pe retelele online nu puteti socializa?
Virtual fiecare este ce vrea si ce nu vrea, inventand povesti care mai de care mai frumoase sau mai urate, in functie de ce simt pe moment, pretinzand ca sunt cine de fapt nu sunt si asa mai departe.
Daca vrei o relatie adevarat, apai cauta-ti o fata reala, nu una online, ca nu vei avea niciodata parte de ceva bun, mai ales daca vrei relatii serioase, care nu le vei gasi niciodata in mediu online.
Da, sunt sanse sa gasesti fete serioase si normale in mediu REAL: pe strada, la scoala, la munca, la cumparaturi, la cafenea, la restaurant, la biserica, oriunde intorci capul, le vezi!

| Drimmero a răspuns:

Vrajeli, probabil nu le atragi fizic,, daca erai nu stiu cum erau limba sa-ti raspunda.

| Freya1 a răspuns:

De foarte multe ori spun asta pentru ca nu vor o relație cu tine, nu te plac sau pur si simplu au nevoie de timp ca sa te cunoasca.Atunci când vrei sa cucerește o fata pe internet intai trebuie sa alegi una matură si cu capul pe umeri, pe urma sa deveniți prieteni, apoi sa începeți să ieșiți si etc. Daca tu cum vezi o fata te bagi in seama cu "hai sa ne combinam" nu ar fi exclus să iti zică, ca are si hiv nu doar ca a avut o relație toxică.
În primul rând trebuie sa ai răbdare, sa nu mai cauti fete in disperare, sa încerci să le fi prieten ca sa va cunoasteti si dupa sa vezi daca se leagă ceva. Pana si pe una din asta ce iti spune ca nu mai are incredere ca a pățit nu stiu ce daca o asculti si sti cum sa vorbesti o poti cuceri sa puteti deveni prieteni.

| mariuscdrz explică (pentru Freya1):

Aici ai dreptate, fata trebuie sa fie cu capul pe umeri ca sa poti socializa cu ea...

| SilentRain a răspuns:

Când ești fata și unii băieți te vad doar ca un obiect și ar mânca și rahat doar sa ți-o tragă, ajungi sa ii tratezi pe majoritatea la fel, mai ales online
Încearcă sa abordezi fete în viata reala din cercul tău de cunoscuți

| mariuscdrz explică (pentru SilentRain):

Ai aici ai oarecare dreptate. Dar retele de socializare sunt facute pentru a socializa. Plus ca retelele de socializare sunt ideale pentru persoane timide ca mine. Daca in viata reala sunt prea timid in a ma baga in seama cu fata de care-mi place, retelele de socializare sunt sansa ideala de a face "primul pas" cu fata de care-mi place.

| mariuscdrz explică (pentru SilentRain):

Si aici strica si unii baieti. Intr-adevar exista si baieti "fuckboy" care vad femeia ca pe un obiect de ***, dar asta nu inseamna ca toti baietii sunt asa. Eu personal nu ma incadrez in categoria baietilor "fuckboy". Eu tot ce-mi doresc este o relatie serioasa.

| SilentRain a răspuns (pentru mariuscdrz):

E destul de greu sa deosebesti un baiat bun de unul "bun" la actorie si minciuni
Nu te grabi si dai timp unei fete sa te cunosca mai bine si poate ii castigi increderea

| TPU2019 a răspuns (pentru SilentRain):

Argument invalid. Cand esti fata aia sunt singurii la care le dai atentie.

| Sofer a răspuns:

Asa sunt 90% din fete. Procent asta îl dau.

| mariuscdrz explică (pentru Sofer):

Aici cam exageri...e prea putin 90%, mai degrabă un 99%...

| Crackman a răspuns:

Multe sunt asa.
Pana la urma cauta ca vei găsi.
Am fost în aceeași situație și eu.
Vorbești, cum a zis mai sus nu depune doar tu efortul. Vrea bine, nu iar bine

| Anemona2020 a răspuns:

Mdaa. Asta cu relațiile și ca au fost rănite este o aiureala. Vror,, smecheri,, aia sunt buni, dacă unul dintre aia le da vreun mesaj sunt în limba după el. Asa sunt toate.

| TPU2019 a răspuns:

Nu, online nu ai sa gasesti nimic decat plictisite in cautare de validare sau mai rau, disperate / bunuri expirate. Toate respectivele cu care ai vorbit tu sunt plictisite de tine sau multi altii ca tine si vor cauta in continuare relatii si oameni toxici pana "se vor lovi cu capul de perete" pe la vreo 30 si ceva de anisori si or sa planga ca viata-i crunta si nu mai exista barbati adevarati, etc. etc. etc. Nu-ti mai bate capul online ca ai sa ti-l spargi degeaba.