| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul 3 saptamani. Contact sexual nu am mai avut de 3 luni si ultima data cand am avut a fost protejat. Mentionez ca luna trecuta si cealalta (august) mi-a venit.
Ciclu imi este cam neregulat. Am avut anul trecut o operatie de ovare si de atunci imi tot intarzie. Am facut test de sarcina si mi-a iesit negativ desi motive nu am avut. Am avut lamunca putin stres si cred ca de acolo. Dar ce vreau sa zic este ca azi am observat o scurgere de culoare maro. De obicei am dupa ciclu cand e pe final. Sunt semne ca imi va porni menstruatia?
Dureri de burta am de mult, ma doare si mijlocul si simt ca nu am putere la fel ca atunci cand imi vine ciclu.

Multumesc, o zi frumoasa in continuare!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si noi cum am putea stii daca este menstruatia, daca este intarziere sau daca nu este vreo problema de alta natura?! De ce nu mergi la un control ginecologic?

| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce se din descrierea ta se pare/reiese ca simptomele premenstruale sunt prezente, bineinteles ca in mod normal in urmatoarele zile va porni si menstruatia. Nu exista nici un motiv ca aceasta sa nu se produca. Intarzierea este urmarea faptului ca pur si simplu in organismul tau dereglarile hormonale sunt inerente in cazul in care ciclului menstrual este neregulat. Din acest motiv de regula se apeleaza la tratamente hormonale pentru reglarea ciclului la durata standard de 28 de zile. Multa sanatate!

| Alicezzz a răspuns:

Clar tr sa te vada un ginecolog. Cauzele pot fii multiple .stresul.raceala. etc...Mai exista o vorba din popor cum ca acea,, scurgere de culoare maro" este fixarea sarcini! Exista posibilitatea ca acum 3 luni la ultimul contact sexual daca a fost neprotejat sa fie sanse de sarcina chiar si cu venirea menstruatie peste, dar sunt rare cazurile! Daca ai trecut printr'o operatie este indicat sa iti faci un control ginecologic la fiecare 6 luni! Daca nu iti apare menstruatia nici in urmatoarele zile, mergi la un control. Bafta