| Ufkhjdksh a întrebat:

Mi-a întârziat ciclul 6 zile și nu stiu de ce. In general el mai intarzie cam 3 zile, nu e regulat. Am 17 ani și țin sa precizez ca nu mai sunt virgina. Nu am făcut sex de când am avut ultima menstruație și dacă l-am făcut pe prietenul meu sa termine m-am spălat pe maini cu apa calda și am pus de doua ori săpun.
Sanii nu ma dureau atunci când trebuia sa îmi vina, ma dor cam de 2-3 zile, iar acum ma dor mai tare. Ma mai dor puțin și burta și spatele uneori și țin sa precizez ca in ziua in care trebuia sa îmi vina ciclul parca am simtit ca m-am răcit la burta deoarece mergeam des la baie și urina era concentrata. Acum urina e ok și nu merg des la baie. Am băut zilnic ceai de coada șoricelului și am făcut bai fierbinți. Sa fie de la stres și oboseala aceasta întârziere sau de la ce? Precizez ca mi s-a mai întâmplat de 2 ori sa îmi intarzie maxim o săptămâna.

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Înseamnă că este din cauza lepisei de magneziu, calciu, vitamine.
Și eu am pățit.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-ai raspuns singura la intrebare!
Odata ce ai ciclul de tip NEREGULAT, cum dumnezeu te astepti sa vin regulat?
Ori tu nu sesizezi ca-i diferenta intre cele 2 tipuri de cicluri?
REGULAT - este cand se succede la exact acelasi numar de zile in fiecare luna
NEREGULAT - este cand vine cand are el chef si nu se poate vorbi de intarzieri sau estimari, pentru ca nu exista asa ceva la ciclul de tip neregulat.
Deci, avand un ciclu de tip neregulat, nu mai pomenii de intarziere, ca nu face sens.

| Ufkhjdksh explică (pentru Violleta2022):

Dar se reglase cam lunar sa vina maxim la 3-4 zile, deja au trecut 6.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ufkhjdksh):

Tu tot nu ai inteles nu?
Ciclul regulat vine FIX la acelasi numar de zile, in fiecare luna.
Cand intarzie, inseamna ca este neregulat si nu se poate calcula si aproxima venirea lui.

| Andreeush a răspuns:

Cred că e vorba de o simplă întârziere, mai ales că e neregulat. Poate fi și de la stres.

| Fata599 a răspuns:

La 21 de zile după un contact sexual poți încerca să faci un test.
Din simptomele tale reiese ca poți fi gravidă. Dar dacă tu nu ai avut un contact sexual în momentul când erai fertila nu ai DC sa te îngrijorezi.

| Ufkhjdksh explică (pentru Fata599):

Nu am avut niciun contact sexual, și oricum mereu o facem protejat și termina in prezervativ in afara mea

| Fata599 a răspuns (pentru Andreeush):

Dacă se agravează, du-te la medicul de familie poate îți recomanda ceva

| Andreeush a răspuns (pentru Ufkhjdksh):

Înseamnă că este din cauza lepisei de magneziu, calciu, vitamine.
Și eu am pățit.