| Sesese12 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 3 zile si nu am avut simptome premenstruale, mereu aveam sanii durerosi inainte de ciclu, trebuia sa imi vina pe 19, insa nu a venit si am o scurgere alba mai pronuntata, ma ud mai rau pe lenjeria intima, am unele crampe mensturale ca si cand ar veni, dar nu vine, mentionez ca am avut contact sexual protejat intotdeaua, insa pe 2 mai eram fertila si s-a ridicat putin prezervativul, nu a iesit de tot, si nu a terminat in el, niciodata nu termina in el. Sunt foarte stresata si nu mai pot sa dorm noaptea, tremur de frica si am plans in ultimele zile enorm. Poate fi sarcina? Va rog, un sfat...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara si ca atare sa existe si posibilitate de a se produce dereglari ale activitatii hormonale care provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile, astfel ca neinceperea menstruatiei la data calculata nu se datoreaza existentei unei sarcini instalate in uter. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari si mai mari chiar si de 7-10 zile fara sa existe o sarcina. S-a constatat ca astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. In cazul tau se poate exclude in proportie de peste 98-99% insasi posibilitatea de a se fi putut forma sarcina si cu atat mai mult probabilitatea de a putea exista o sarcina in uterul tau. Multa sanatate!

| Sesese12 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos. Am 17 ani, pana pe la 15 l am avut neregulat, s-a reglat putin pe la 16 insa nu total, mereu variam intre 33 34 35 36 de zile

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce vrei sa spui prin "s-a ridicat prezervativul", cum adica?
Prezervativul trebuie sa stea foarte strans lipit de penisul baiatului, ca atare, nu se ridica nicaieri si nici nu se despinde usor.
Daca a fost prea mare pentru cuculetul baiatului, atunci posibil a cazut in vagin si poate sperma s-a scurs acolo.
V-ati jucat si fara prezervativ? Chiar si pentru 1 secunda?

| Sesese12 explică (pentru Violleta2022):

Nu, deloc. Doar s-a ridicat in momentul in care m-am ridicat eu. Nu am facut deloc fara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sesese12):

Fii mai clara? ca nu-mi poti imagina cum s-a ridicat un prezervativ, cand este o bucata de cauciuc pus pe sula lui.
Cum adica s-a ridicat?
I-a iesit de pe penis? A cazut?

| Sesese12 explică (pentru Violleta2022):

Doar s-a rulat in sus pana la jumate cand m-am ridicat eu, am facut un test barza ultrasensibil si a iesit negativ dupa 4 zile intarziere

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sesese12):

Tot nu inteleg chestia cum se ruleaza prezervativul ala dupa ce termini sexul
Sa o luam cu inceputul:
Cand il pui pe penis, il introduci pe capul penisului si apoi il rulezi pana sus la baza penisului, iar dupa folosire nu se mai ruleaza, doar se trage usor de el si se scoate de pe penis.
Deci, tu ce ai rulat?

Oricum, testul facut este inutil si eronat, pentru ca este facut cu mult timp inainte sa fii trecut 7-10 zile de la intarziere sau, daca nu esti sigura de intarziere, fa testul DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| seby1718 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca partida a fost pe 2 mai si testul a fost facut 4 zile de la intarziere inseamna ca au trecut 20-21 zile de la acel act.

| Violleta2022 a răspuns (pentru seby1718):

Daca ULTIMA partida a fost in 2 mai, adugand 21 de zile, reiese 23 mai. Deci, DUPA 24 mai, poti sa faci testul!