| GabrielaParusi a întrebat:

Buna, mi-a intarziat menstruația 6 zile, ar trebui sa aștept mai mult pentru a efectua un test de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ovulatia se produce intotdeauna cu exact 14 zile inainte de prima zi a urmatoarei menstruatii, reiese ca a 7-a zi de ''intarziere'' devine a 21-a zi de dupa momentul in care a avut loc ovulatia, deci este momentul considerat optim pentru a fi inceputa testarea. Binenteles cu conditia ca in ultimele 21 de zile (perioada de dupa ovulatie) sa nu fi intretinut acte sexuale neprotejate. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ULTIMA partida sexuala!

| Andreeush a răspuns:

La cel puțin 21 de zile de la ultimul contact sexual poți face testul de sarcină.

| Sofer a răspuns:

Dacă au trecut 21 de zile de la ultimul contactul sexual, atunci poți sa faci testul.

| Rux2000 a răspuns:

Mai așteaptă pentru că-l faci degeaba. Asa eram și eu înainte, o data mi-a întârziat 14 zile și după a venit laughing)) am făcut 3 teste atunci pentru ca nu intarziase niciodată atât. Dar nu te speria așteaptă 21 de zile după ultimul contact sexual. Toate cele bune