| monycutzza a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia cam o sapt (am menstruatie neregulat, dar totusi o sapt..intarziere) Am urmat simptome : de 3 zile am stare de voma, stari febrile, sunt sensibila la anumite mirosuri (cred ca credeti ca sunt insarcinata, dar nu e asa, am facut test de sarcina si e negativ), apoi aproape de o sapt am simptomele premenstruale, simt ca trebuie sa-mi vina dar nu imi vine. Oare de la ce sa fie, credeti ca r vorba si de stres sau o dereglare hormonala. Nu mai stiu ce sa cred

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale NEREGULATE caracteristica lor principala este impredictibilitatea momentului de incepere a menstruatiei, precum si imposibilitatea de a se putea prevede lungimea ciclului. Este unanim acceptat ca este posibil ca dupa un ciclu foarte scurt de 21-23 de zile sa urmeze un ciclu la fel de scurt, dar se poate intampla ca lungimea sa fie una normala de 28 de zile, sa fie una lunga de 35 de zile, sau un ciclu foarte lung de peste 42 de zile care poate fi considerata ca fiind totusi una "normala". In concluzie folosirea termenului de "intarziere" in cazul ciclului neregulat este improprie/incorecta fiindca NU exista un reper FIX/PRECIS fata de care sa poata fie calculat atat momentul ovulatiei cat si implicit cel al menstruatiei. Motivul principal al acestor diferente de lungime intre 2 cicluri menstruale succesive si imposibilitatea de a prevede momentul de inceperea a urmatoarei menstruatii, se datoreaza functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine care nu produc la timp si in cantitati optime si echilibrate hormonii feminini estrogen si progesteron, ceea ce provoaca dereglari hormonale mai mult sau mai putin intense, imposibil de anticipat. Aparitia simptomelor premenstruale denota faptul ca exista premizele si este posibil ca momentul inceperii menstruatiei sa se produca in zilele urmatoare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Lina1993 a răspuns:

In primul rand, mai fa inca un test de sarcina, ca sa te linistesti. Unele teste dau gres, nu vreau sa te sperii dar de obicei e recomandat pentru siguranta maxima, sa faci doua. In al doilea rand, gandeste-te daca nu ai luat medicamente in ultima vreme sau nu ai racit la ovare, mie mi s-a intamplat sa-mi lipseasca complet menstruatia intr-o luna pentru ca am fost stresata si s-a constatat ca era o dereglare hormonala. Daca ai simptomele premenstruale, mai mult ca sigur urmeaza sa-ti vina dar probabil intarzie din cauza unei dereglari. Succes!

| monycutzza explică (pentru Lina1993):

Intr-o sapt am luat doar un nurofen pentru ca ma durea capul, atata. o sa imi mai fac un test sa fiu sigura. Am si secretii vaginale dar asta e normal din cate stiu. starea de greata mi-a trecut un pic.