| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a întârziat menstruația de 6 zile. de obicei îmi întârzie o zi- două maxim
De o săptămână mie rău, nu suport misorul anumitor mâncăruri, sau dacă mănânc puțin mi se face scârbă și am stari de greață, nu prea pot mânca.

În luna decembrie mi-a venit menstruația pe data de 9 iar, în luna ianuarie mi-a venit menstruația pe data de 11.
Contact sexual am avut pe 1 (pe 1 imi scrie în calendar că eram mediu sanse de a rămâne însărcinată) și 18 ianuarie

Ar putea exista o posibilă sarcina? (Am făcut un test de sarcină, dar mi-a ieșit negativ)

Țin să menționez că luni îmi iau trimitere la doctor

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ai doar 6 zile de intarziere, testul a fost facut prea devreme. repeta testul peste 2-3 zile si vei vedea realitatea

| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual anterior a avut lungimea de 33 de zile (09.12 - 10.01 = 33 zile)
Fiindca ciclul menstrual actual a ajuns la lungimea de 38 de zile, intr-adevar se poate considera ca a aparut o intarziere de 5-6 zile daca raportarea se face la lungimea ciclului anterior. Insa este posibil ca ''intarzierea'' sa se datoreze de fapt pur si simplu tipului de menstruatie in cazul tau, adica cel de a fi neregulat.
Aceasta apreciere si/sau presupunere se bazeaza pe faptul ca in situatia in care ciclul menstrual ar fi de tip REGULAT si ar avea mereu lungimea in jur de 33 de zile, in acel caz reiese in mod cert si sigur faptul cele 2 acte sexuale amintite, au fost intretinute in zile situate in afara perioadei fertile. Fiindca in ciclul menstrual anterior (09.12 - 10.01 = 33 zile), perioada fertila s-a situat in intervalul zilelor cuprinse intre 24 si 28 Decembrie, rezulta in mod absolut sigur ca actul sexual intretinut in 1 Ianuarie, a avut loc dupa trecerea a 3-4 zile fata de data ovulatiei, adica a avut loc intr-o zi in care formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBILA si exact din acest motiv s-a si produs MENSTRUATIA inceputa in 10 Ianuarie.
Daca am presupune ca si actualul ciclu menstrual inceput in data de 11 Ianuarie ar fi urmat sa aiba lungimea tot de 33 de zile, in acel caz PERIOADA FERTILA s-ar fi situat in intervalul zilelor cuprinse intre 26 -31 Ianuarie (ovulatia in data de 30 Ianuarie). In aceasta situatie este evident faptul ca actul sexual intretinut in data de 18 Ianuarie a avut loc cu circa 9 zile inainte de prima zi fertila si cu circa 12 zile inainte de eliberarea ovulului din ovar. Rezulta ca in aceasta situatie in urma sexului intretinut in 18 Ianuarie, in proportie de peste 98-99% este IMPOSIBIL sa ia nastere o sarcina.
Fiindca fata de data de 18 Ianuarie cea la care a fost intretinut ultimul act sexual, au trecut deja 29 de zile se poate efectua inca un test de sarcina al carui rezultat va reflecta in mod cert si absolut sigur situatia reala existenta in uter in acest moment. Daca testul de sarcina amintit a fost efectuat dupa data de 9 - 10 Februarie, in acel caz rezultatul NEGATIV este valid, valabil si corect in proportie de peste 98%. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Șanse să fii însărcinată sunt.
Un test de sarcină trebuie făcut după 21 de zile de la ultimul contact sexual.

| DeathOfDreams a răspuns:

Nu prea cred în metoda calendarului. Da, există o șansă destul de mare de a fi însărcinată dacă nu a fost un contact protejat.

Totuși, legat de simptome, de obicei persoanele își induc singurele unele dintre simptome din cauza stresului și fricii. Plus că nu e un interval atât de mare încât să fie ceva relevant.

Legat de testul de sarcină, majoritatea testelor spun că au precizie mare, dar pentru rezultate optime la majoritatea ar trebui să faci după o saptămână după ziua în care ar fi trebuit să-ți înceapă menstruația.
Sau ia-ți un surecheck, kinda new technology, e mai scump dar precizia lui e destul de mare și se poate face în orice moment al zilei.
Dar dacă ai spus că mergi la doctor, wait for it thinking

| Ivanescucristina a răspuns (pentru DeathOfDreams):

Mie nu mi-e frica sau stres din cauza asta crede-mă m-aș bucura...

| DeathOfDreams a răspuns (pentru Ivanescucristina):

Încă-mi susțin ideea cu inducerea.
Plus, cum spuneam, e un interval prea mic de timp.

Plus că, indiferent ce am spune noi, nu prea are relevanță până nu mergi la medic.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Posibilitatea de a fi gravidă EXISTĂ! Fa un test de sarcină să îți răspunzi la întrebări