| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatie 3 zile, dar simt mici intepaturi in zona ovarelor si ma dor sanii...luna trecuta mi-a venit menstruatia in 12.09 (dar mi-a venit devreme, trebuia sa imi vina prin 15-16) si luna asta trebuia imi vina in 11.09. Am luat anticonceptionale dupa 2 zile de cand s-a oprit menstruatia din 11.09. ( in plus am facut sex protejat si cu prezervativ) Chiar nu stiu ce se intampla si de ce intarzie.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In primul rand trebuie sa cunosti faptul ca ciclul menstrual incepe odata cu PRIMA ZI a menstruatiei.
2.) Folosirea si administrarea pentru prima data a PRIMEI pastile AC (anticonceptionale) este indicat sa se faca IN PRIMA ZI a menstruatie, sau in urmatoarele 4 zile. Este recomandat si pe cat se poate este si indicat ca prima pastila AC sa nu fie folosita niciodata DUPA a 5-a zi a ciclului menstrual.
3.) Asa zisa ''INTARZIERE'' a pornirii menstruatiei se datoreaza pur si simplu faptului ca ai inceput sa folosesti in mod GRESIT metoda contraceptiva asa cum reiese din aceasta afirmatie de-a ta : ''Am luat anticonceptionale dupa 2 zile de cand s-a oprit menstruatia din 11.09.'' Adica ai inceput sa folosesti prima pastila cel mai probabil in a 6-a, a 7-a sau a 8-a zi a ciclului (depinde cat a tinut menstruatia?) a ceea ce a provocat actuala dereglare a ciclului menstrual.
4.) Sa IGNORI complet raspunsul ERONAT/GRESIT al acestui ''doctor'' rolling on the floor @PegassiDoctorulThau care ti-a transmis INEPTII conform caruia : ''anticoncepționale, ele fac ca menstruația sa NU fie una regulata, mai mult intarziata.'' Chiar din contra, prin folosirea pastilei AC ciclul menstrual se REGLEAZA perfect la lungimea constanta de 28 de zile pe intreaga perioada de timp, cat sunt folosite pastilele AC. Multa sanatate!

| Maiaqwas a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am pastile de 21 de zile, Belara. Ginecologul mi-a zis in pauza de 7 zile trebuie sa imi apara menstruatia.

3 răspunsuri:
| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Este de la anticoncepționale, ele fac ca menstruația sa nu fie una regulata, mai mult intarziata.

| Gabi1012005 a răspuns:

Bine că noi băieții, nu ne confruntăm cu așa ceva.