| Eleonorafulop10 a întrebat:

Buna! Mi-am facut 2 teste de sarcina pe saptamani si au iesit saptamana 3. La ecografie nu se vede nimic. Oare ce sa mai cred?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca nu esti gravidă, ce varsta ai

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile va fi eronat si inutil.

| Floridori a răspuns:

Testul de sarcina detecteaza cantitati mai mari ale hormonului beta-hCG specific sarcinii si in functie de cantitatile detectate (in primul trimestru, hormonul isi dubleaza cantitatea la fiecare 48-72 de ore) se poate calcula varsta sarcinii.Acesta incepe sa isi dubleze cantitatea inca din prima zi de implantare, deci testele ultrasensibile pot detecta sarcina inca din acea zi.

Metoda ecografica poate depista sarcina abia incepand cu saptamana 5 si atunci e posibil sa se observe doar sacul gestational fara pol embrionar, polul embrionar putand fi vizualizat o saptamana (chiar doua in unele cazuri) mai tarziu, deci incepand cu saptamana 6 de obicei.Sunt rare cazurile in care polul embrionar se observa inca din saptamana 5.

In orice caz, ecograful va putea detecta sarcina incepand cu saptamana 5, niciodata mai devreme de atat.

Atat cele 3 saptamani cat si cele 5 (la fel ca toate calculele pe saptamani ce au in vedere sarcina) se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii, deci inca de cand sarcina nici nu exista.

Pentru a avea confirmarea testului, poti merge chiar maine la orice laborator pentru a face o analiza a beta-hCG cantitativ, fie astepti sa treaca minim 5 saptamani (ideal 6) de la ultima menstruatie si mergi din nou la medic pentru o alta ecografie.
Sau poti face ambele lucruri daca preferi happy

Multa sanatate!