| DragosDragos1988 a întrebat:

Mi-as dori sa tratati intrebarea cu seriozitate. Probabil multi ati trecut prin situatii asemanatoare (fie ca sunteti fete/femei sau baieti/barbati). Ideea e asa: imi place foarte mult de o fata (colega), suntem de varste apropiate, si in ultima vreme a avut mai multe relatii si a fost dezamagita. Acum a acceptat avansurile unui baiat, care, am observat ca o "cumpara" oferindu-i cadouri scumpe (parfumuri, ceas, bijuterii etc.).
Mie chiar imi place de ea si i-am transmis urmatorul mesaj: " Imi cer scuze si te rog sa ma ierti pentru "Scena" pe care am facut-o ieri. Nu trebuia si promit sincer inca odata ca o sa fiu mult mai atent de acum inainte. Insa adevarul e, asa cum a spus (o fata - nu dau nume -), imi cam pare rau ca nu am ajuns sa fiu eu cu tine. Imi cam place de tine si m-am indragostit un pic. Poate de asta m-am comportat asa. Am vrut sa-ti spun asta ieri dar n-am vrut sa fac o alta scena; si am dorit sa evit privirile celorlalti. Sper ca asta sa ramana intre noi si sigur ca nu o sa ma bag cu coatele intr-o relatie existenta, dar daca asta e adevarul de ce sa nu-l recunosc! Daca vrei sa ma certi pentru ce am spus acum, te rog in privat; sa evitam a amesteca viata profesionala cu cea personala.".
Credeti ca va reactiona violent sau ca imi va raspunde frumos, indiferent de raspuns (afirmativ sau negativ)? Mi-as dori ca daca ma respinge macar sa vorbeasca frumos. Multumesc!

7 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Felul in care ai scris mesajul este ca al unui elev scos la tabla si nu stie lectia. Mai lasa vorbele care crezi tu ca sunt frumoase si fii mai direct, mai natural si mai spontan. Prea multa vrajeala nu functioneaza. Probabil o sa ti raspunda frumos dar i se va parea plictisitor mesajul si fals.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că-i va fi scârbă.
A, și cu plăcere.Să nu crezi că nu am observat "mulțumesc"-ul ăla de la sfârșit.Vezi,măcar eu îți vorbesc frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă chiar ai 30 de ani, deschide larg ochii sa vezi cum e lumea, cum sunt fetele din ziua de azi, ce vor ele de la viata și ce aștepta de la un bărbat. Vorbele frumoase deja le plictisesc! Acum, banii vorbesc! Sentimentele sunt pentru copii și pentru fraieri. Rar mai găsești o fata care sa caute iubire. Pe f***book postează poze cu Mesaje gen: am plâns pentru tine dar nu m-ai meritat sau fata suferă și băiatul râde sau multe alte exemple de genul. Dar adevărul nu e asta! Deci, maturizeaza-te!
Aaaa, și apropos, aici media este 14-18 ani. Deci cred ca la 29-30 de ani, nu prea ai ce sfaturi sa iei de la niște copii, pentru ca ei vad altfel viata decât o vezi tu! (nu vreau se simtă cineva jignit de ceea ce am scris!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penibil dupã ce faci o scenã, iti mai ceri si scuze. Dacã tacea i si ai fi lasat-o in pace, pana te vrea ea inapoi.
cel cu avansuri si mai si, la ce e in ziua de azi trebuie sa ii spui ceva gen "ia 50 de bani si du-te ia-ti ceva de 1 leu"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O lepra ca multe altele. Probabil nu o sa-ti dea nici un raspuns ca nu o sa stie nici ea cum sa reactioneze si in acelasi timp sa nu para in nici un fel, sa ramana ea doar mai presus de oricine si orice. Odata ce ai picat de prost, "baiat bun" etc. s-a terminat smecheria. Daca nu ai actionat "din prima zi" si ai lasat prima impresie sa treaca pe apa Sambetei, apoi sanatate si virtute. De-acum esti de multa vreme in zona nu, zona ciudati, sau mai stiu eu ce clasamente mai au ele. Acum nu mai faci decat sa agiti kkatul si atat. Orice i-ai mai zice de-acum incolo si orice ai incerca sa-i mai arati, nu vei parea decat un copil disperat care se sare din ce in ce mai tare in mocirla incercand sa ceara atentie. Treaba e ca nu mai reusesti decat sa o stropesti cu noroi de acolo. Sau cel putin asa te vede ea. Prea tarziu de acum sa mai faci ceva, miscarea ta a fost acum mult timp in urma si nu ai facut-o.

| Rux04 a răspuns:

Depinde de scena pe care i-ai făcut-o și 2. Te sfătuiesc s-o lași dacă este într-o relație cu altcineva. Poți provoca suferință dacă te bagi între ei.

| ione1911 a răspuns:

Depinde de caracterul ei.Din punctul meu de vedere mi s-a parut foarte frumos mesajul tau, daca as fi eu fata as da un raspuns frumos, dar eu nu sunt ea. Daca ea „il iubeste" pe acel baiat cu cadouri scumpe, atunci ai o probabilitate ca va raspunde negativ.Nu cred ca ti-ar vorbi urat,pana la urma multi suntem „ Ma respecti, te respect, imi vorbesti in modul x, iti vorbesc in modul x, s-a.m.d.Cel putin eu asa sunt. Sper ca ti-am fost de folos.