| Hela a întrebat:

Buna! Modalitati de a uita o persoana pe care ati iubit-o? Timpul, nu pare a fi o solutie buna in cazul meu...

Răspuns Câştigător
| MariaMaia879 a răspuns:

Buna! Am mai dat un sfat de genul, tot aici, recent. Toti sau aproape toti am trecut prin asta la un moment dat. Unii au trecut peste persoana respectiva repede, altora le au trebuit luni sau chiar ani de zile. Din proprie experienta iti spun ca nu este usor sa uiti o persoana pe care chiar ai iubit o. Dupa mai bine de 3 ani de zile, dupa relatii, persoane noi in viata mea, aceea persoana mi-a ramas inima si sper ca intr o zi sa se reintoarca la mine, dar nu am stat degeaba. L am lasat in pace si mi am vazut de viata mea, daca soarta ne va vrea impreuna bine, iar daca nu intr o zi sunt sigura ca voi intalni pe cineva si l voi uita. Sfatul meu este sa ti vezi de viata ta, sa fii fericita, sa iesi, sa cunosti persoane noi, diferite tipologii de oameni si cine stie poate intr o zi vei gasi pe cineva care te va fermeca si te vei gandi: 'ce proasta am fost cand sufeream dupa ala!' Acum tu decizi daca vrei sa stai singura, sa te scufunzi in tristete, sa nu faci nimic decat sa te gandesti la el SAAAU sa gasesti alte persoane cu care sa discuti si sa te faca sa l uiti. Toate cele bune si fie ca dorinta ta sa se indeplineasca!

14 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu există altă soluție.

| Jassmina a răspuns:

Timpul este de fapt unicul care rezolva uitatul unei foste/fost iubit.
IN cazul tau, problema este "rabdarea" nu timpul!

Imi pare sincer rau, daca situatia ta este atat de grava si esti pe moarte, pentru ca, doar in acest caz "timpul" nu poate fii de partea ta.

| Hela explică (pentru Jassmina):

Nu e o solutie timpul pentru ca a trecut deja foarte mult timp si pare ca persista, nu ca uit aceea persoana. ^^

| Jassmina a răspuns (pentru Hela):

Atunci este vorba de OBSESIE in cazul tau, pe care ai dezvoltat-o din incapatanare, sau din dorinta de a stii tot despre acea persoana, de a o urmarii...
Asta este deja o boala psihica si te sfatuiesc sa te adresezi unui medic, pentru a primii ajutor.

| Hela explică (pentru Jassmina):

Eu nu urmaresc persoana respectiva, nu ii afectez viata in niciun fel. Nu cred ca e obsesie... Poate e incapatanare, nu stiu.

| UnDiavol a răspuns (pentru Hela):

Nu este obsesie Nu este nici încăpățânare

Îl iubești cu Adevărată foarte foarte mult din toată inima și tot sufletul tău

| Jassmina a răspuns (pentru Hela):

Si incapatanarea este tt o forma de obsesie.
dar efectiv ceea ce ai descris tu mai sus, este Obsesie, ca-ti place sau nu.
In momentul in care intelegi si accepti realitate poti sa nau mai faci o bsesie din a tine cu dintii de o relatie care nu mai exista si nici nu se poate schimba vreodata, deoarece este terminata si incheiata in trecut.
Faptul ca te incapatenzi si nu vrei sa-l uiti este determinata de obsesia care ai dezvoltat-o.

| CopilThembel a răspuns:

Vorbești cu altcineva nou.

| ContInchis666 a răspuns:

Sa uiti n-ai cum, poate daca ai amnezie, poti doar sa estompez senzatia de dor
Aceepta situaţa si ocupatit tipul

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

Te muti din locația în care stai o perioada. Modalitatea asta e mai grea decât uitatul.
Pentru mine a/sau poate nu a funcționat, nu te împotrivi suferinței, daca a fost, accept-o. Daca e o rana atunci, cu cât o deranjezi mai tare, cu atât o sa dureze mai mult sa se vindece.

anonim_4396
| Anonim a răspuns:

E greu dar nu imposibil.
Iertarea e o solutie, daca consideri ca ti-a facut rau, cand te-a parasit.
Esti o persoana sensibila.
Dar ocupatia continua te ajuta sa uiti de tristețe.

| AndrElle a răspuns:

Căutați pe cineva. Pe cineva cu care să-l poți uita.

| Finelito a răspuns:

Cunoscând oameni noi!

| amfobiedemarius a răspuns:

Te caci pe pieptul ei de ziua ei.

Întrebări similare