| ONE123456789 a întrebat:

Nu am mai pus de mult o intrebare aici dar acum chiar as avea nevoie de un sfat. Sunt intr-o relatie cu un baiat de vreo 4 luni. Ne intelegem bine doar ca eu am anumite temeri. Nu prea sunt sigura pe mine din unele aspecte.
El a avut o relatie de 5 ani jumate, ea a fost si prima lui iubire, dar dupa 5 ani jumate ea l-a inselat. El iertandu-i in trecut alte faze urate care le-a facut nu a putut trece peste faptul ca ea l-a inselat si a pus punct definitiv. Au trecut 3 ani de la despartirea lor, el acum este cu mine intr-o relatie si de cand s-a despartit de fosta nu a mai avut o relatie serioasa, numai aventuri. El deja stie ce vrea, e matur si a invatat din fosta lui relatie si a zis ca nu va mai face aceleasi greseli ca in trecut.
Cu mine este mai rece, asa e felul lui dar si dupa fosta relatie a devenit mai distant, chiar daca uneori are gesturi frumose in privinta mea si ma surprinde in bine (si nu tot timpul e distant). Doar ca as vrea sa se intample mai des aceste gesturi. Uneori chiar ma pune pe ganduri si nu stiu ce sa cred, daca ma iubeste sau nu sau daca se mai gandeste la fosta pentru ca la inceputul relatiei vorbea destul de des despre ea. Acum nu mai vorbeste despre ea. Doar ca am o anumita frica ca pe mine poate nu ma va iubi cum a iubit-o pe ea (se si spune ca prima dragoste nu se uita niciodata), chiar daca toata lumea imi spune sa am rabdare, ca isi va da drumul, doar ca a trecut prin unele dezamagiri si e mai precaut acum. Plus ca uneori ma raneste, imi spune mai mult lucruri rele decat bune, imi spune ca o face ca eu sa schimb ceva si sa invat din asta iar ca cele bune ar trebui sa le stiu eu. Mai ales ca de cele mai multe ori ne certam din nimicuri. Tin sa precizez ca petrecem mult timp impreuna, ii cunosc familia si prietenii apropiati, iar el la mine la fel, avem planuri de viitor impreuna, cel putin el imi vorbeste des de viitor. Dintre noi doi eu sunt cea iubitoare, asa e felul meu si asa am fost mereu plus ca el e si primul baiat pe care pot spune ca il iubesc cu adevarat. E acel baiat cu care ma vad si in viitor impreuna. Doar ca uneori ma simt nesigura, nu stiu ce sa cred in privinta lui.
Va rog, ajutati-ma cu un sfat, cei care aveti mai multa experienta, mi-ar prinde bine. Va multumesc!

8 răspunsuri:
| ItsMaxi a răspuns:

Daca esti mai mica de 18 ani, zic sa o iei usor cu " prima dragoste, suflet pereche" si alte abureli de genul. In definitiv 100% din timp il petreci cu tine insati. Si nimeni nu te va cunoaste mai bine decat propria persoana. Daca a avut o relatie de 5 ani de zile este normal si logic ca persoana respectiva inca ii bantuie mintea. Chiar si fara sa vrea. Femeile sunt mai receptive cu sentimentele. Nu ai cum obliga pe nimeni sa fie cum vrei tu. Asa ca decat sa ii incui capul, sa fie afectuos, dragastos, intr'o zi te vei trezi ca ti-a spus "papa". Cel mai bine, lasa lucrurile sa decurga de la sine. In timp vei vedea daca merita sau nu.

| ONE123456789 explică (pentru ItsMaxi):

Am aproape 19 ani. Nu il oblig in niciun fel, am spus doar ca mi-as dori sa fie mai cald. Plus ca niciodata nu am insistat pe subiectul asta, tocmai pentru a nu-i impuia capul. Si da, voi lasa totul sa decurga de la sine.

| ItsMaxi a răspuns (pentru ONE123456789):

Ca sa primesti ce vrei, trebuie si sa oferi ce si-ar dori barbatul. Poate ca si el vrea sa ii faci cine stie ce fantezie sau ar vrea sa stie cum gatesti(am dat un banal exemplu) Fi mai nebunatica cu el, daca ai dubii in legatura cu el, nu astepta sa iti fure alta locul. Inebunestei cele mai erotice imaginatii, imbracate sexy, fai un blowjob misto, sau ofera-i un sex de calitate. Dragostea barbatului trece prin pat si prin stomac. La femei mai mult prin inima. Acum serios a stat 5 ani, cu aia. Daca era la fel ca tine asa de sentimentala. Gagicatu se plictisea de ea, si nu ii mai pasa de ea. Darmite sa o ierte pentru diverse cacaturi. Cine stie ce ii facea aia daca ii sta mintea la ea. Era probabil un star porno nedescoperit. Zic si eu laughing. Nu fi fraiera. In ziua de azi, iti zic eu, si daca nu ma crezi vei vedea pe viitor. Barbatii nu vor doar sex, insa nici nu l-ar refuza daca le oferi des.winking Gandeste-te la asta. Sentimentale care cred in printi si printese sunt peste tot. Si eu credeam candva. Pana ma saturasam sa sufar ca proasta, si eram geloasa pe altele, pe care gagicii lor nu le lasa. Si ma intrebam ce au alea mai misto si mai bun decat mine. Si sincer erau mai naspa, sau cine stie ce pitipoance. Fi diplomatica si desteapta. In ziua de azi, curve si zdrente sunt peste tot. Gata sa iti insface partenerul poate doar sa te vada pe tine ca suferi sau sa rada pe seama ta. Poate fi o vecina, o straina, sau cea mai buna prietena. Cine stie? Tu fi cu capul pe umeri, si coboara cu picioarele pe pamant. Nu traim in carti de povesti. Ci intr-o realitate de rahat, dura, unde doar cele mai puternice suflete pot invinge.

| ONE123456789 explică (pentru ItsMaxi):

Eu ii ofer, poate prea mult. Cum ai spus si tu, in ziua de azi oamenii buni sufera. Si stiu ca realitatea este foarte dura, sunt constienta, doar ca eu pun totul la suflet si ma consum. Dar cu timpul voi deveni mai puternica, de fapt am devenit mult mai puternica in ultimul timp, am trecut prin multe dezamagiri. Cat despre sexul in relatie, se intampla chiar foarte des si parcurge cum trebuie, crede-ma laughing)! Nu cred ca asta ar fi o problema.

| ItsMaxi a răspuns (pentru ONE123456789):

La sfarsit tot tu vei suferi ca proasta si el se va multumi sa si-o traga cu altele happy. Asa ca nu mai pune suflet daca vezi ca nici el nu se strofoca ca tine. Nu conteaza cantitatea cat si calitatea sexului. Poate gagicasa o sugea mai bine decat tine sau nu. Cine stie? happy Nu fi sigura niciodata ca esti destul de experimentata. Doar da ce ai mai bun. Iar daca si asa nu prea isi arata afectiunea fata de tine. Eu zic ca ala nu este " sufletul pereche" precum crezi tu. Vei da de altul pe viitor mai bun decat asta. Si asa vei zice si despre ala, si tot asa. Esti fericita si multumita, la fel si partenerul, inseamna ca este o relatie ok. Ai dubii sau te simti neapreciata, neiubita destul. Mai bine o sfarsesti acum decat sa apara discutii mai incolo si sa iasa naspa. Faci cum crezi, si ce vrei happy. Dar in fond, nu te arunca doar cu inima inainte, foloseste si logica. Barbatii asta fac. Fara prea multe resentimente. De aceea ei nu prea sufera sau nu sufera deloc si le trece repede. Zic" alta proasta cu care mi-am pierdut vremea, ma duc la o bere sau un fotbal cu baietii" apoi li se scoala imediat **** cand vad pe una cu sanii mari, curul bombat sau cine stie ce terminata.

| ONE123456789 explică (pentru ItsMaxi):

Da, ai dreptate. Voi lasa timpul sa treaca, sa vad cum vor decurge lucrurile. Dar cum spuneam mai sus, afectiune imi arata si nu cred ca ar sta cu mine doar asa, el are o varsta si cam stie ce vrea, a trecut de etapa aia in care numai sex au in cap. Si da, voi incerca sa fiu si eu mai logica si mai indiferenta, decat sa imi pun sufletul ep tava, pentru ca o data se va plictisi de asta, cu ai spus si tu.

| ItsMaxi a răspuns (pentru ONE123456789):

Nu sti niciodata ce au in cap, chiar si daca trec de o varsta e degeaba. sare una cu cracii pe ei si aia a fost. happy. 90% ca sa nu zic ca 100 % fac asta. dar procentajul de 10% e la fel de rar ca credibilitatea ca exista sau mai exista suflete pereche happy
Bafta!

| ONE123456789 explică (pentru ItsMaxi):

Nu am spus ca e sufletul meu pereche, ci ca e primul baiat pe care il iubesc cu adevarat. Mersi!