| MartinAlabert a întrebat:

Nu am prieteni, nu stiu unde sa ii gasesc la scoala nu ma inteleg cu nimeni ca s-au facut deja grupulete si nimeni nu vorbeste cu mine.
Vreau sa ma duc maine la mall ca poate ma intalnesc cu cineva si vom fi prieteni...
In ce loc sa ma duc ca sa imi gasesc prieteni?
Din cauza ca nu am prieteni nu ies din casa si stau toata ziua la seriale.
Va rog...
Nu-mi spuneti sa astept ca voi intalni prieteni...
Daca eu stau numai in casa lumea nu are de unde sa stie de mine...

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa devii putin mai tupeista, mai "obraznica", sa nu te lasi sau sa nu accepti sa fii indepartata sau exclusa asa pur si simplu din acele grupuri formate. Procedeaza si tu la fel ca si cel din zicala : "il dai afara pe usa dar el reintra....pe fereastra". Incearca sa fii mai bagareata, sa ai mai multa incredere in tine si vei vedea ca dupa o vreme vei fi acceptata. Succes!

| dannyel86 a răspuns:

Asa este. Daca stai intre patru pereti, nimeni nu te cunoaste.
Un prim pas ar fi sa-ti faci prieteni online, de preferat din zona ta.
Exista oameni cu care sa imparti pasiuni comune, doar ca trebuie sa-i descoperi.
E necesar sa faci ceva in privinta asta! Daca astepti, nu te scoate nimeni afara.
Pentru ca, desi pare dur spus, ei s-ar putea sa nu stie nici macar ca existi.
Fa-te vizibil, apropie-te de oamenii cu activitati comune, si cu siguranta vor deveni prietenii tai.

| Nemessys a răspuns:

Eu un singur lucru iti pot zice : Nu te poti duce la cineva pe care-l vezi pentru prima data si sa-l intrebi : vrei sa fim prieteni? Nu fa asta. Pentru ca nici nu cunosti persoana respectiva -_-. Si daca ar fi sa cunosti pe cineva, nu te grabi cu prietenia. ia-o usor usor, daca nu, mai tarziu vei regreta. Ai mare grija ce prieteni iti faci si cum ii alegi. Si mai ales daca sa ai sau nu incredere in ei.

| Bunaceaujk a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu cineva din cartier, poate chiar din blocul tau/casa vecina! daca ajungeti sa fiti destul de apropiati, acesta cel mai probabil iti va prezenta grupul sau de prieteni, iar in acel moment nu trebuie sa te speri, si pur si simplu iti zici numele si zambesti! sau, daca ai un cont de Facebook, poti adauga persoane din scoala/liceul tau, iar daca iti accepta cererea de prietenie, le trimiti un mesaj si incepeti o discutie! in aceste zile iti poti face prieteni foarte usor, mai ales cu retelele de socializare! iti urez succes!